Partner serwisu
29 czerwca 2017

92 mln zł na inwestycje z zakresu gospodarki wodno-ściekowej w województwie wielkopolskim

Kategoria: Aktualności

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu podpisane zostały umowy o dofinansowanie projektów dotyczących inwestycji z obszaru gospodarki wodno-ściekowej na terenie gmin Krzywiń, Odolanów, Czempiń, Ryczywół i Zduny. Łączna wartość projektów wynosi blisko 92 mln zł, w tym środki przyznane przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego z WRPO 2014+ to 48 mln zł.

92 mln zł na inwestycje z zakresu gospodarki wodno-ściekowej w województwie wielkopolskim

– W trakcie negocjacji dotyczących kształtu WRPO na lata 2014-2020 musieliśmy się mocno upominać, aby gospodarka wodno-ściekowa znalazła się w ramach interwencji unijnej. Mamy wciąż zapóźnienia w tym obszarze i wiele problemów do rozwiązania. Podpisane umowy dotyczą projektów budowy, rozbudowy oraz modernizacji infrastruktury wodno-kanalizacyjnej i realizowane będą w ramach Poddziałania 4.3.1 „Gospodarka wodno-ściekowa”. Ich celem jest uporządkowanie gospodarki kanalizacyjnej i wodociągowej na terenie Województwa Wielkopolskiego. To bardzo ważne inwestycje dla społeczności lokalnej. Łączna wartość projektów wynosi blisko 92 mln zł, w tym wysokość środków przyznanych przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego z WRPO 2014+ to 48 mln zł. W ramach zaplanowanych inwestycji powstanie blisko 50 km kanalizacji sanitarnej, z której skorzysta 29 tys. osób. W sumie rozdysponowaliśmy już 104 mln zł z 200 mln zł, które przeznaczyliśmy na ten obszar – powiedział Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.

Podkreślił również, że reprezentacja gmin pokazuje, że interwencje w ramach WRPO 2014+ nie koncentrują się w centralnej części regionu i dotyczą różnych części Wielkopolski. – Pokazujemy całą paletę interwencji unijnej. Mamy wciąż jako region ambicje na lidera wykorzystania środków unijnych – i to nam się udaje – dodał marszałek Woźniak.

Beneficjenci zgodnie podkreślali, że uporządkowanie gospodarki ściekowej jest dziś priorytetem wielu gmin, a budżety samorządów bez wsparcia unijnego nie udźwignęłyby takich inwestycji. Ich realizacja nie tylko poprawi jakość życia mieszkańców i stan środowiska naturalnego, to także atut i zachęta dla przyszłych inwestorów.

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ