Partner serwisu
23 maja 2017

Tysiące drapieżników w Jeziorze Goczałkowickim

Kategoria: Aktualności

W najbliższym czasie prawie milion drapieżnych ryb trafi do wód Jeziora Goczałkowickiego w ramach dorocznego uzupełniania śląskiego morza nowym narybkiem.

Tysiące drapieżników w Jeziorze Goczałkowickim

Nigdzie w Polsce w procesie przygotowywania wody do picia dla ludzi nie wykorzystuje się ryb, tak jak w Goczałkowicach. Drapieżniki w zbiorniku bowiem stanowią pierwszy etap biologicznego uzdatniania wód systemu wodociągowego GPW i dlatego nazywane są tu pierwszymi czyścicielami wody i naturalnymi sprzymierzeńcami wodociągowców. Oczyszczają wodę eliminując ryby spokojnego żeru (karpie, karasie, płocie, leszcze), które bełtając w mule w poszukiwaniu pożywienia uwalniają fosfor i azot. Dopiero w ten sposób oczyszczona woda trafia do zakładu uzdatniania zaopatrującego w wodę do picia półtora miliona mieszkańców aglomeracji śląskiej.

W pierwszym etapie zarybiania, rybacy z Gospodarstwa Rybackiego GPW do wód Jeziora Goczałkowickiego wpuścili blisko 260 tysięcy sztuk szczupaka. Wkrótce trafi tam kolejna partia ponad 34 tysięcy sztuk węgorza i pół miliona sztuk sandacza.

 

Źródło i fot.: gpw.katowice.pl

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ