Partner serwisu
17 maja 2016

Woda z wodociągu na 2. PZU Gdańsk Maratonie

Kategoria: Ciekawostki

Pierwszy raz w historii gdańskich biegów ulicznych podczas 2. PZU Gdańsk Maratonu sportowcy nawadniali się wodą… z kranu. Dostarczył ją Saur Neptun Gdańsk, który na co dzień zaopatruje w wodę mieszkańców Gdańska i Sopotu. Rozdano 60 000 kubków z wodą, a woda z wodociągów posłużyła także do przygotowania napojów izotonicznych.

Woda z wodociągu na 2. PZU Gdańsk Maratonie

Woda z wodociągów popłynęła w 14 z 15 punktów wodopojowych na trasie.

- Udział w maratonie był dla nas wyzwaniem. Przygotowania do imprezy zajęły nam kilka tygodni, podczas których wybudowaliśmy specjalną instalację do podawania wody z hydrantów. Jako partner maratonu zobligowaliśmy się do obsługi 30-metrowych punktów nawadniających i niemal dwukrotnie dłuższych punktów odżywczych – podkreśla Guy Fournier, prezes Saur Neptun Gdańsk. -. Zaprojektowaniem i realizacją instalacji zajęły się nasz Dział Mechaniczny i Dział Sieci Wodociągowej.

- Dbając o najwyższą jakość podawanej wody wszystkie instalacje na maraton wykonaliśmy z produktów posiadających atesty Państwowego Zakładu Higieny – dodaje Stanisław Mikołajski, dyrektor ds. eksploatacji SNG. – Dodatkowo zbadaliśmy jakość wody w hydrantach. Chcieliśmy dać sportowcom maksimum pewności, że nasza woda jest bezpieczna.

Jaka woda

Woda podawana maratończykom na całej trasie pochodziła z ujęć głębinowych – studni trzecio, czwartorzędowych i kredowych, co oznacza, że była to woda naturalnie czysta nie wymagająca skomplikowanych metod uzdatniana.

- Była to woda w większości średniozmineralizowana, a więc dostarczyła sportowcom niezbędnych im podczas wysiłku mikroelemetów, jak wapń, magnez, potas czy sód – dodaje Guy Fournier.

Sportowcy po biegu chwalili pomysł podawania im wody z wodociągów. Orzeźwiająca, czysta i smaczna - to najczęściej przewijające się komplementy.

- Pomysł się sprawdził i za rok także będziemy chcieli nawadniać sportowców wodą z kranu – dodaje Leszek Paszkowski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gdańsku – organizator 2. PZU Gdańsk Maratonu. – Robią tak organizatorzy największych maratonów na świecie, więc i my dołączamy się  do tego trendu. Sami zawodnicy również chwalili sobie to rozwiązanie.

 

Źródło i fot.: Saur Neptun Gdańsk

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ