Partner serwisu
11 lutego 2016

Gospodarka ściekowa na obszarach poza aglomeracjami

Kategoria: Aktualności

W Chmielnie odbyło się spotkanie poświęcone różnym aspektom technicznym i ekonomicznym związanym z prawidłowym rozwiązaniem gospodarki ściekowej na terenach o zabudowie rozproszonej. Szkolenie zorganizowane zostało przez Związek Gmin Pomorskich w partnerstwie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego oraz Gdańską Fundacją Wody przy dofinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Gospodarka ściekowa na obszarach poza aglomeracjami

Podczas konferencji omówione zostały zagadnienia poświęcone tematyce oczyszczania ścieków. „Lokalne władze samorządowe powinny wyjeżdżać z tego typu spotkań przekonane, że racjonalne rozwiązanie gospodarki ściekowej na terenach o zabudowie rozproszonej jest priorytetem dla ich gmin”–przekonuje Wiesław Butajło – starszy inspektor w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

To druga tego typu konferencja zorganizowana na terenie Pomorza. „W regionie mamy 167 oczyszczalni ścieków. 80% gospodarstw domowych w województwie pomorskim jest podłączonych do sieci kanalizacji sanitarnej. Poza aglomeracjami – jest dużo gorzej” – poinformował Zbigniew Sobociński – prezes Gdańskiej Fundacji Wody.

Gmina Chmielno. Jej głównym atutem są jeziora. Stanowią one 15% obszaru regionu i są zaliczane do pierwszej klasy czystości. Prężnie rozwija się tu turystyka. Dlatego tak ważna jest na tym terenie ochrona środowiska. „Mamy dużo jezior i tematyka gospodarki ściekowej jest dla naszej gminy oczkiem w głowie. Gospodarstwa domowe są rozproszone, nie wszędzie można pociągnąć sieć kanalizacyjną” – powiedział do uczestników szkolenia Jerzy Grzegorzewski – wójt gminy Chmielno. „Podczas tej konferencji chcemy wskazywać na nowe rozwiązania, wymienić się dobrymi doświadczeniami. Wszystkim potrzebna jest wiedza jak oczyszczalnie ścieków mają sprawnie funkcjonować, aby przynosiły jak największe efekty ekologiczne” – stwierdził Maciej Kazienko – zastępca prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem lokalnych władz samorządowych, eksploatatorów systemu wodno-kanalizacyjnego z województwa pomorskiego.

źródło i fot.: www.wfosigw.gda.pl

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ