Budowa przydomowych oczyszczalni ścieków w gminie Czarna Dąbrówka
Program priorytetowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku planuje uruchomienie naboru wniosków w ramach programu priorytetowego dotyczącego realizacji zadań polegających na budowie przydomowych oczyszczalni ścieków, lokalnych oczyszczalni ścieków wraz z sieciami przyłączeniowymi oraz podłączeniem budynków do zbiorczego systemu kanalizacyjnego.
Program realizowany będzie ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Osoby zainteresowane dofinansowaniem będą mogły składać wnioski do WFOŚiGW w Gdańsku.
Beneficjentami programu mogą być jednostki samorządu terytorialnego i ich związki oraz podmioty świadczące usługi publiczne w ramach realizacji zadań własnych jednostek samorządu terytorialnego.
Wsparcie będą mogły uzyskać następujące przedsięwzięcia:
- wykonanie przydomowych biologicznych oczyszczalni ścieków o przepustowości do 50 RLM, oczyszczających ścieki bytowe z gospodarstw domowych, gospodarstw agroturystycznych i obiektów użyteczności publicznej;
- wykonanie lub modernizacja lokalnych oczyszczalni ścieków oraz sieci kanalizacyjnych – systemy obsługujące od 50 do 1 000 RLM;
- wykonanie podłączeń budynków do kanalizacji sanitarnej w systemie kanalizacji grawitacyjnej, ciśnieniowej i podciśnieniowej.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej NFOŚiGW (www.nfosigw.gov.pl – dział: Oferta finansowania/Środki krajowe/Programy 2015 - 2020 – SYSTEM - Wsparcie działań przez WFOŚiGW).
Przydomowe oczyszczalnie ścieków
Na terenach o zabudowie rozproszonej budowa sieci kanalizacji sanitarnej często jest nieuzasadniona ekonomicznie i technicznie. Wówczas możliwe jest zastosowanie jednego z trzech rozwiązań: budowa lokalnych oczyszczalni ścieków, zbiorników bezodpływowych (szamb) lub przydomowych oczyszczalni ścieków. W zależności od potrzeb przydomowe oczyszczalnie ścieków budowane są z drenażem rozsączającym, z osadem czynnym, hybrydowe, złoża biologiczne.
Najczęściej stosowane są oczyszczalnie hybrydowe” – wyjaśnia Wiesław Butajło – starszy inspektor w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. „Ich zaletą jest wysoki stopień redukcji zanieczyszczeń, bo aż 95%. A także duża odporność na przerwy w dopływie ścieków. Krótkotrwałe przerwy w dostawie prądu nie powodują też zakłóceń w procesie oczyszczania ścieków” – dodaje Wiesław Butajło.
W przydomowych oczyszczalniach zachodzą procesy mechanicznego i biologicznego oczyszczania ścieków.
Dofinansowanie budowy oczyszczalni przydomowych jest jednym z zadań priorytetowych WFOŚiGW w Gdańsku.
Źródło i fot.: http://www.wfosigw.gda.pl