Partner serwisu
03 grudnia 2015

Co trzeci zakład komunalny korzysta z systemu GIS

Kategoria: Aktualności

37% zakładów wodno-kanalizacyjnych posiada rozwiązania oparte o system informacji geograficznej (GIS) do zarządzania siecią wodociągową i kanalizacyjną, a 25% planuje wdrożyć podobny system w przeciągu 2 lat.

Co trzeci zakład komunalny korzysta z systemu GIS

Powyższe wnioski płyną z badania przeprowadzonego przez firmę Esri Polska, która przepytała prawie 200 osób odpowiedzialnych za zarządzanie zakładami komunalnymi w Polsce. Firmy biorące udział w ankiecie obsługują od 5 000 do 300 000 mieszkańców.

 

Korzyści widzą duzi

Szczególnie duże zakłady wodno-kanalizacyjne dostrzegają korzyści płynące z systemów GIS, które pozwalają na sprawne zarządzanie całą siecią komunalną. Mniejsze przedsiębiorstwa nadal w większości przypadków polegają na wiedzy swoich pracowników. Jako główne zalety tego typu rozwiązań wskazuje się przede wszystkim możliwość szybkiej i łatwej paszportyzacji sieci. Dokładne przeniesienie struktury sieci w tym przyłączy wodociągowych i kanalizacyjnych do aplikacji wpływa na wyeliminowanie ryzyka uszkodzenia własnej i obcej infrastruktury technicznej. GIS pozwala także na szybką identyfikację wycieków i dostarcza informacje o tym, które zasuwy należy zamknąć aby usunąć awarię.

- Dzięki wdrożeniu rozwiązania GIS dużo szybciej możemy określić warunki techniczne projektowania i budowy przyłączy wodociągowych i kanalizacyjnych. Proces ten trwał zwyczajowo 30 dni, teraz jesteśmy w stanie opracować je w ciągu 7 dni. – mówi Małgorzata Komuda - Ołowska, dyrektor zakładu komunalnego w Halinowie.

Króluje papier

Mimo iż ponad 1/3 badanych instytucji może pochwalić się systemem mapowym do zarządzania przedsiębiorstwem wodno-kanalizacyjnym, to nadal 62% zakładów funkcjonuje w oparciu o dokumentację papierową. W przypadku szybko rozwijających się gmin czy miast posiadanie planów w formie arkuszy papierowych znacznie utrudnia odnajdywanie poszczególnych działek i nanoszenie zmian dokonywanych w terenie. Potrzeba modernizacji infrastruktury wodno-kanalizacyjnej coraz częściej idzie w parze z wdrażaniem systemu GIS. Z badań przeprowadzonych przez Esri Polska wynika, że co czwarty zakład komunalny w Polsce deklaruje chęć zakup nowoczesnego rozwiązania do zarządzania zakładem komunalnym.

- Nadal bardzo często wiedzę o szczegółowej lokalizacji infrastruktury wodnokanalizacyjnej posiadają pojedyncze osoby pracujące na terenie zakładu od wielu lat. Niespodziewana rezygnacja z pracy takich wartościowych pracowników może skutkować poważnymi konsekwencjami i prowadzić np. do częstszych awarii związanych z uszkodzeniem infrastruktury w wyniku braku wiedzy o jej dokładnej lokalizacji. – mówi Krzysztof Kozłowski, Dyrektor Działu Administracji Samorządowej w Esri Polska.

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ