Partner serwisu
07 października 2015

Kiedy opłaca się inwestować wg Pawła Chudzińskiego

Kategoria: XVIII Kongres WOD-KAN-EKO

– Inwestować opłaca się wówczas gdy zwrot z inwestycji następuje w oczekiwanym przez inwestora okresie i jej rentowność jest zadowalająca dla inwestora. Tyle uproszczonej definicji z punktu widzenia zarządzania finansami. Takie postawienie sprawy z punktu widzenia branży wodociągowej jest jednak niewystarczające – wyjaśnia Paweł Chudziński, prezes zarządu AQUANET SA.

Kiedy opłaca się inwestować wg Pawła Chudzińskiego

– Należy bowiem uwzględnić innych niż tylko przedsiębiorstwo wodociągowe interesariuszy, a są nimi w głównej mierze gminy na obszarze których przedsiębiorstwo prowadzi swoją działalność. To one w głównej mierze kreują politykę przestrzenną, a co za tym idzie politykę inwestycyjną przedsiębiorstwa wodociągowego. Z drugiej strony interesariuszami są odbiorcy usług, którzy już korzystają z istniejącej sieci. Dylematem w tym zakresie jest polityka taryfowa polegająca na ujednolicaniu lub rozdziale obszarów jednolitych taryf w zależności od zainwestowanego kapitału z jednej strony oraz możliwości płatniczych klientów z drugiej – podkreśla Paweł Chudziński.

– Opłacalność inwestycji nie może być tutaj rozpatrywana wyłącznie w kontekście zwrotu z zainwestowanego kapitału z pojedynczej inwestycji. Rozwój systemów sieciowych daje asumpt do przemyślenia zasad inwestowania z punktu widzenia rozwoju gmin oraz optymalizacji kosztów świadczonych usług. Obecnie wydaje się że okres inwestowania w rozwój sieci wodociągowych i kanalizacyjnych dobiega powoli końca, stąd też pytania o opłacalność inwestowania przyjmą nowy wymiar. Nowy wymiar przyjmą też oczekiwania od przedsiębiorstw wodociągowych w tym oczekiwania w zakresie kreowania taryf. Do tego czasu jednak należy próbować rozwiązywać nierozwiązywalne dylematy, w tym te dotyczące opłacalności inwestowania – kończy.

Fot.: Aquanet SA

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ