Partner serwisu
29 stycznia 2015

O ryzyku w przedsiębiorstwie wod-kan

Kategoria: I Konferencja Zarządzanie Przedsiębiorstwem WOD-KAN

Mamy dwa ryzyka: finansowe i operacyjne. Dariusz Gołębiewski z PZU w swoim wystąpieniu skupił się przede wszystkim na ryzyku operacyjnym, natomiast Karol Gońka przedstawił przykłady działań odnośnie minimalizacji ryzyka w AQUA Bielsko-Biała.

O ryzyku w przedsiębiorstwie wod-kan

Kiedy zacząć zarządzać ryzykiem w naszym przedsiębiorstwie? – Zalecamy, żeby zająć się tym jak najwcześniej, czyli w momencie powstawania koncepcji tworzenia obiektu. A to ma pływ na wysokość składki ubezpieczeniowej – powiedział Dariusz Gołębiewski, podczas Konferencji Zarządzanie Przedsiębiorstwem WOD-KAN.

Kolejny element to kategoria zagrożeń. Dariusz Gołębiewski wskazał trzy: zewnętrzne, procesowe, człowieka. Te ostatnie występuje w 98% i najczęściej spowodowane jest rutyną. – Ten element najbardziej poddajemy analizie – podkreślił Gołębiewski.

Karol Gońka, kolejny prelegent, zaczął wystąpienie od pytania o 2%, czyli od stopy wolnej od ryzyka. – Jeśli chcemy osiągnąć cos więcej niż 2 %, to zarządzając musimy uzgodnić z interesariuszami, na jakim poziomie może wystąpić ryzyko – wyjaśnił Karol Gońka. Przedstawił również przykłady podjętych działań ryzyka, zapisanych w rejestrze AQUA Bielsko-Biała: operacyjne (przerwy w dostawie zasilenia energetycznego do SUW), demograficzne (migracje ludności zagranicę), ekonomiczne (likwidacja wysoko wodochłonnych gałęzi przemysłu).

– Takich ryzyk w naszym rejestrze jest dużo, ale mamy tam też działania prewencyjne. Nasze zarzadzanie ryzykiem powinno być procesem ciągłym – zaznaczył przedstawiciel AQUA.

Fot.: BMP

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ