Partner serwisu
01 września 2014

Modernizacja Zbiornika Nysa trwa

Kategoria: Aktualności

W Nysie na Opolszczyźnie trwa realizacja jednej z największych inwestycji Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu - modernizacji Zbiornika Nysa. Wartość projektu to ponad 411 mln zł.

Modernizacja Zbiornika Nysa trwa

Rola zbiornika
Nysa Kłodzka na obszarze Kotliny Kłodzkiej jest szczególnie podatna na występowanie wezbrań powodziowych. Nawet krótkotrwałe ulewne deszcze wywołują gwałtowny przybór wody, a fale wezbraniowe z lewych i prawych dopływów nakładają się na falę na rzece Nysie Kłodzkiej stwarzając zagrożenie powodziowe. W systemie ochrony przeciwpowodziowej tego regionu szczególnie istotną rolę odgrywa prawidłowe działanie zbiorników przeciwpowodziowych, dlatego usprawnienie wybudowanego w 1971 zaporowego zbiornika retencyjnego w Nysie jest jedną z najważniejszych inwestycji hydrotechnicznych w województwie opolskim.

Głównym celem zadania jest zwiększenie bezpieczeństwa powodziowego Nysy i okolic poprzez eliminację zagrożenia wystąpienia awarii Zbiornika Nysa, udrożnienie koryta rzeki Nysy Kłodzkiej, zmodernizowanie budowli zrzutowej nyskiej zapory oraz usprawnienie zarządzania obiektami hydrotechnicznymi w korycie poniżej zapory. Ta realizacja nie tylko poprawi poziom ochrony przeciwpowodziowej doliny Nysy Kłodzkiej, w tym miasta i gminy Nysa, ale w konsekwencji także podniesie bezpieczeństwa takich miast jak np. Lewin Brzeski, Brzeg, Oława oraz Wrocław.

Dwa etapy
Ten potężny projekt składa się z kilkunastu inwestycji, które zostały podzielone na dwa główne przedsięwzięcia. Pierwsze z nich dotyczy przebudowy i udrożnienia przeciwpowodziowego rzeki Nysy Kłodzkiej - od Zbiornika Nysa do rejonu Kubic - wraz z modernizacją trzech istniejących jazów. Całość realizowanych w ramach tego komponentu zadań pozwoli zwiększyć obecną przepustowość (ok. 600 m³/s) obiektów hydrotechnicznych, co umożliwi bezpieczne przeprowadzenie przez odcinek miejski Nysy przepływu na poziomie 1400 m³/s. Drugie przedsięwzięcie obejmuje modernizację budowli i urządzeń zbiornikowych wraz z budową innych obiektów niezbędnych dla zbiornika - w zakres tej części projektu wchodzi m.in. gruntowna przebudowa budowli zrzutowej (tzw. tamy), modernizacja żelbetonowych ekranów zapory czołowej Zbiornika Nysa, budowa kontrolowanego przelewu bocznego, udrożnienie części wlotowej do zbiornika Nysa (okolice Otmuchowa), a także modernizacja zapory bocznej oraz pompowni Siestrzechowice i Zwierzyniec.

Od 2012
Prace ruszyły latem 2012 roku i obecnie prowadzone są niemal na wszystkich frontach budowlanych. Systematycznie postępują roboty regulacyjne przy przebudowie i udrożnieniu przeciwpowodziowym koryta rzeki Nysy Kłodzkiej, kształtu nabierają też jaz nr 1 oraz jaz nr 3. Zasadnicze prace budowlane na jazie nr 2 ruszą najprawdopodobniej na przełomie sierpnia i września. Na budowli zrzutowej przebudowywane są obecnie dwa z czterech przęseł - wewnętrzna sekcja przelewowa zostanie zastąpiona systemem spustów dennych z zamknięciami. Na zaawansowanym etapie są również modernizacje pompowni Siestrzechowice i Zwierzyniec, budowa kontrolowanego przelewu bocznego oraz modernizacja części wlotowej do Zbiornika Nysa.

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ