Partner serwisu
13 czerwca 2024

Reprezentantki ukraińskich uczelni odwiedziły MPWiK w Rzeszowie

Kategoria: Aktualności

W Rzeszowie szkolą się pracownice naukowe ukraińskich uczelni, które po powrocie do Ukrainy będą przekazywać wiedzę tamtejszym przyszłym audytorom energetycznym. W ramach projektu finansowanego przez Unię Europejską delegacja 12 audytorek z Ukrainy odwiedziła rzeszowski MPWiK. Zainteresowane były przede wszystkim wdrożeniami rozwiązań efektywności energetycznej w rzeszowskiej spółce.

Reprezentantki ukraińskich uczelni odwiedziły MPWiK w Rzeszowie

Projekt TEAD (Training for Energy Auditors and Technical Designers) – w ramach którego delegacja z Ukrainy odwiedziła Rzeszów – realizowany jest przez konsorcjum firm na czele z austriacką Kommunalkredit Public Consulting. Finansuje go Unia Europejska.

Celem projektu TEAD jest zorganizowanie systemu szkoleń dla audytorów energetycznych i przeszkolenie około tysiąca audytorów w Ukrainie. Projekt szkoli audytorów budynków, projektantów nowych obiektów, ale też audytorów energetycznych w przedsiębiorstwach – wyjaśnia Rafał Stanek, team leader TEAD. – Panie, które nas odwiedziły to pracownice naukowe ukraińskich uczelni. Mają bardzo solidne podstawy wiedzy i na tej bazie rozszerzają swoje horyzonty. Celem projektu jest przygotowanie kadr na okoliczność odbudowy Ukrainy po wojnie. Chodzi o to by nowobudowane budynki były energooszczędne, by znacznie ograniczyć konsumpcję energii potrzebnej do ich ogrzania. To niezwykle ważne choćby ze względu na ograniczoną podaż gazu, ale także ze względów ekologicznych i kosztowych – dodaje Rafał Stanek.

Wyjaśnia, że obecnie trwa szkolenie 75 nauczycieli z ukraińskich uczelni. Rzeszów odwiedziło dwanaście z nich. Delegacja składa się z samych kobiet ze względu na ograniczenia wyjazdów mężczyzn z Ukrainy.

Bezpośrednim beneficjentem projektu jest ukraińskie Ministerstwo Rozwoju Społeczności, Terytoriów i Infrastruktury Ukrainy.

Gościnie z Ukrainy zostały zaproszone przez pracowników Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji do siedziby spółki przy ul. Naruszewicza 18 w Rzeszowie gdzie dyrektor techniczny spółki Robert Potoczny oraz szef Działu Głównego Energetyka Wojciech Drozdowski opowiedzieli o szczegółach polityki energetycznej spółki oraz o inwestycjach, które zbliżają MPWiK do samowystarczalności energetycznej oraz zeroemisyjności. Przedstawiciele MPWiK odpowiadali na pytania oraz mówili o przeszłości, teraźniejszości i planach na przyszłość dotyczących gospodarki energetycznej firmy.

Naukowczynie z Ukrainy zainteresowane były także zagadnieniami równości płci. Obejrzały prezentację na ten temat przygotowaną przez Marzenę Szmigiel-Czerwińską, kierowniczkę Działu Asystenta Zarządu i Komunikacji MPWiK.

Delegacja z Ukrainy odwiedziła także Zakład Uzdatniania Wody i Oczyszczalnię Ścieków.  Szczególnym zainteresowaniem w oczyszczalni cieszyły się procesy uzyskiwania biogazu i produkcja energii cieplej oraz elektrycznej w procesie kogeneracji, fotowoltaika, efektywność energetyczna w procesie oczyszczania ścieków. W ZUW oczywiście fotowoltaika oraz m. in. efektywność energetyczna w procesie  pompowania wody.

źródło: MPWiK - Rzeszów
fot. MPWiK - Rzeszów
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ