Partner serwisu
07 lutego 2024

Jaworzno: inwestycja w zrównoważone zasoby wodne

Kategoria: Aktualności

7 lutego 2024 roku Urząd Miasta w Jaworznie ogłosił pozyskanie 100 000 000 złotych na dostosowanie i uzdatnienie wód z kopalni "Jan Kanty" w celu zaspokojenia potrzeb mieszkańców miasta. To nowoczesne rozwiązanie w duchu "zero waste" jest jednym z niewielu w kraju i stanowi odważny projekt.

Jaworzno: inwestycja w zrównoważone zasoby wodne

Umowa z lipca 2023 roku obejmuje zakup wody surowej przez Jaworznickie Wodociągi na potrzeby Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego. Dzięki temu miasto będzie mogło uzdatniać wodę kopalnianą na nowej Stacji Uzdatniania Wody "Jan Kanty", co w przyszłości zapewni dodatkowe źródło wody pitnej zgodne z obowiązującymi normami. Budowa tej stacji potrwa ponad 2 lata i pochłonie ponad 50 milionów złotych.

Aktualnie trwają zaawansowane prace związane z uzyskiwaniem decyzji, zgód i uzgodnień niezbędnych do realizacji projektu budowlanego, badaniami geologicznymi oraz uzyskiwaniem warunków przyłączenia do sieci elektroenergetycznej.

Następne etapy obejmować będą wykonanie projektu budowlanego, uzyskanie pozwolenia na budowę oraz wykonanie projektu technicznego, a potem budowę i montaż technologii.

Nowe ujęcie wody podziemnej na terenie pompowni wód dołowych Jan Kanty w Jaworznie będzie wykorzystywać uzdatnione wody kopalniane do zaopatrzenia w wodę pitną, głównie dla Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego. Układ technologiczny SUW Jan Kanty będzie się składał m.in. z urządzeń do ozonowania wody, lamp UV, odwróconej osmozy oraz zestawów filtrów do odsalania wody.

Przewidywana wydajność stacji uzdatniania wód dołowych wynosić ma maksymalnie 2 400 000 m3/rok, co zapewni wystarczającą ilość wody dla mieszkańców i firm w przyszłości.

źródło: www.jaworzno.pl
fot. 123rf.com
hajer
2024-02-15
Odwrócona osmoza i "zero waste"? Ciekawe...
Filtry do odsalania i "zero waste"? Trzeba się temu przyjrzeć...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ