Partner serwisu
04 stycznia 2024

CSRD w Polsce. Wpływ dyrektywy na branżę

Kategoria: Aktualności

Dotychczasowe zobowiązania do raportowania niefinansowego nie obejmowały branż takich jak wodociągi, rolnictwo czy HoReCa. Dyrektywa CSRD znacząco wpływa na firmy działające także w branży spożywczej, chemicznej czy energetycznej. 

CSRD w Polsce. Wpływ dyrektywy na branżę

Dyrektywa CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) ma potencjalnie istotny wpływ na polskie firmy, zwłaszcza te objęte obowiązkiem raportowania zrównoważonego rozwoju. W 2021 roku obowiązek ten dotyczył około 170 firm w Polsce. Jednak na podstawie CSRD liczba firm podlegających obowiązkowi raportowania może znacznie wzrosnąć, osiągając nawet 4 tys. podmiotów.

Według analizy opartej na obecnej strukturze sektorów gospodarki, firmy z branży handlowej oraz pozostałych usług biznesowych stanowią ponad 25% potencjalnych podmiotów objętych CSRD. Duże firmy, które dotychczas nie podlegały obowiązkowi raportowania niefinansowego, mogą stanowić nawet ponad 90% podmiotów zobowiązanych do raportowania zrównoważonego rozwoju w Polsce na podstawie CSRD.

Największe wyzwania dotyczą tej grupy firm, które zazwyczaj nie posiadały doświadczenia w formalnej sprawozdawczości niefinansowej. Czas na przygotowanie jest ograniczony, a firmy te muszą gromadzić znaczną ilość danych do swoich pierwszych obowiązkowych oświadczeń, które mają być przedstawione na początku 2026 roku. W przypadku MŚP (Mikro, Małe i Średnie Przedsiębiorstwa).

Firmy z branży finansowej w Polsce mają już doświadczenie w raportowaniu ESG (Environmental, Social, Governance), ponieważ od 2018 roku są objęte obowiązkowym raportowaniem niefinansowym na podstawie NFRD (Non-Financial Reporting Directive) i ustawy o rachunkowości. Niektóre firmy z branż budowlanej, chemicznej i energetycznej również już raportują w zakresie ESG.

Obowiązek raportowania zrównoważonego rozwoju będzie wymagał od firm analizy ich łańcucha wartości i może skutkować zwiększonym zapotrzebowaniem na szczegółowe informacje od współpracujących przedsiębiorstw. Firmy MŚP mogą być szczególnie dotknięte, gdyż do końca 2024 roku aż 37 tys. z nich może zostać poproszonych o przedstawienie danych związanych ze zrównoważonym rozwojem, a do 2026 ta liczba może wzrosnąć do 99 tys.

Podsumowując, dyrektywa CSRD wprowadza znaczne zmiany w zakresie raportowania zrównoważonego rozwoju w Polsce, dotykając szerokiej gamy firm różnych branż i wielkości. Firmy muszą szybko dostosować się do nowych wymogów, co stanowi duże wyzwanie, zwłaszcza dla dużych firm, które dotychczas nie były objęte obowiązkiem raportowania niefinansowego.

źródło: PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ