Partner serwisu
16 listopada 2023

19 listopada: Światowy Dzień Toalet

Kategoria: Aktualności

Według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych, obecnie 3,5 miliarda ludzi na świecie nie ma dostępu do bezpiecznych warunków sanitarnych, a ponad 400 milionów w ogóle nie ma dostępu do toalety, załatwiając swoje potrzeby „na powietrzu”.* Dlatego zapewnienie wszystkim ludziom dostępu do wody i warunków sanitarnych poprzez zrównoważoną gospodarkę zasobami wodnymi jest jednym z globalnych celów zrównoważonego rozwoju ONZ do roku 2030.

19 listopada: Światowy Dzień Toalet

W obchodzonym 19. listopada Światowym Dniu Toalet warto pochylić się zarówno nad globalnymi, jak i lokalnymi aspektami sanitaryzacji. Wodociągi i Kanalizacja w Opolu Sp. z o.o., jak co roku, przypomina z tej okazji dlaczego warto dbać o sieć kanalizacyjną i korzystać z niej zgodnie z przeznaczeniem – co ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo i środowisko naturalne. Tylko w tym roku, WiK w Opolu podejmowało ponad 300 interwencji związanych wyłącznie z udrożnieniem i przywróceniem jej funkcjonalności.

Długość sieci sanitarnych i ogólnospławnych w Opolu wynosi łącznie 514 km, obejmując 99,9 % mieszkańców. Sieć kanalizacyjna jest zaprojektowana na przyjmowanie przydomowych ścieków, nieczystości sanitarnych oraz papieru toaletowego. Poniżej znajdziecie Państwo kilka podstawowych zasad bezpiecznego użytkowania sieci.

CZEGO NIE WRZUCAĆ DO UBIKACJI?

  • Ręczniki papierowe, chusteczki nawilżane, pieluchy, tampony, patyczki i płatki kosmetyczne, nici dentystyczne wykonane są z tkaniny, która nie rozpuszcza się w wodzie, pęcznieje i nie ulega rozdrobnieniu.  W efekcie prowadzą do zatkania odpływu toalety, pionów kanalizacyjnych oraz poważnie zakłócają procesy technologiczne oczyszczania ścieków. Zapychają oraz blokują urządzenia w sieci, doprowadzając do ich unieruchomienia i uszkodzenia. Przenikają do trudno dostępnych części pomp i maszyn, stanowiąc jedną z najczęstszych przyczyn awarii na terenie opolskich przepompowni. 
  • Obierki, kości, resztki po jedzeniu i gotowaniu przyciągają szczury i powodują zwiększanie ich populacji. Powszechnie wiadomo, że przenoszą choroby oraz powodują szkody w infrastrukturze.
  • Fusy po kawie i herbacie, tłuszcze i oleje pod wpływem zimnej wody tężeją w rurach i zmniejszają ich średnicę. Ponadto substancje te odkładają się na przewodach kanalizacji sanitarnej oraz łączą się z innymi nieczystościami, tworząc nieprzepuszczalną bryłę.
  • Części garderoby, opatrunki, czyściwa zawierają włókna nierozpuszczalne w wodzie i uniemożliwiają swobodny przepływ ścieków oraz znacznie przyczyniają się do większej awaryjności pomp, na całym odcinku sieci kanalizacyjnej aż do oczyszczalni.
  • Torby foliowe, prezerwatywy, nakrętki, opakowania po kostkach WC w znacznym stopniu mogą ograniczyć przepustowość i wydajność sieci. Nie rozkładają się w wodzie a zawarty w nich plastik zanieczyszcza środowisko i stanowi zagrożenie dla zwierząt.
  • Leki, smary, farby, kleje, lakiery, rozpuszczalniki niewłaściwie utylizowane mogą zaszkodzić zdrowiu i życiu ludzi. Zawarte tam związki chemiczne zakłócają i zmniejszają skuteczność biologicznego procesu oczyszczania ścieków, stanowiąc zagrożenie dla organizmów wodnych, żyjących w wodach powierzchniowych i środowiska naturalnego.
  • Gruz, piach, cement, gips opadają na dno przewodów kanalizacyjnych i tworząc zwartą masę,  powodują trudno usuwalne i kosztowne zatory. Stanowią one jedną z głównych przyczyn zalania najniżej położonych odpływów na pionach kanalizacyjnych.
  • Igły, szpilki, agrafki stanowią zagrożenie dla pracowników usuwających zatory i serwisujących obiekty kanalizacyjne. Ryzyko zranienia i zakażenia zanieczyszczonymi przedmiotami, których nie sposób dostrzec w miejscu awarii, znacząco wzrasta i może skutkować poważnymi konsekwencjami.
  • Włosy, sierść zwierząt łącząc się w sploty oraz zawijając się w rurach kanalizacyjnych w zbitą masę, stale ograniczają przepustowość i blokują przepływ w sieci aż do całkowitego jej zatkania.
  • Niedopałki papierosów zawierają toksyczne substancje chemiczne, które przenikają do wód gruntowych i szkodzą pożytecznym mikroorganizmom oczyszczającym ścieki w biologicznej części oczyszczalni.

Zapraszamy do odwiedzin profilu Spółki w mediach społecznościowych, gdzie lepiej poznacie Państwo Wiktora – lokatora sieci kanalizacyjnej, który codziennie szuka okazji w tym, co użytkownicy (niewłaściwie) wyrzucają do toalet. 

* dane za wyciągiem z raportu Światowej Organizacji Zdrowia i UNICEF, udostępnionym na stronie: https://www.un.org/en/observances/toilet-day

źródło: Wodociągi i Kanalizacja w Opolu
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ