Partner serwisu
13 listopada 2023

Odkrycie Lamusa: Woda powraca do serca Łodzi po ponad 100 latach

Kategoria: Aktualności

Rzeka Lamus, zapomniana przez wiele dekad, przygotowuje się do triumfalnego powrotu na powierzchnię miasta Łódź. Inicjatywa, która zdobyła wsparcie Unii Europejskiej, otrzymując imponujące dofinansowanie w wysokości 3,5 miliona euro, ma na celu przywrócenie mieszkańcom obszaru rekreacyjnego w samym sercu miasta.

Odkrycie Lamusa: Woda powraca do serca Łodzi po ponad 100 latach

Projekt, którym zarządza łódzki europoseł Marek Belka, zdobył uznanie w Parlamencie Europejskim, który przekazał na ten cel ponad 15 milionów złotych. To znaczące wsparcie finansowe umożliwi odkrycie rzeki Lamus, która obecnie płynie kanałami pod zabytkowym centrum miasta. Lamus, o długości około 2 km, ma swoje źródło w okolicy ulicy Lawinowej, a ujście znajduje się w okolicach Jasienia. Był on niegdyś najszybszym strumieniem w regionie, a jego potężny nurt wykorzystywany był do pozyskiwania energii przemysłowej.

Proces odkrycia Lamusa obejmie skomplikowane prace, takie jak "wyciągnięcie" rzeki spod ziemi, przywrócenie naturalnego koryta i stworzenie tarasów i zejść do wody. To ambitne zadanie zostało powierzone Zarządowi Inwestycji Miejskich. Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi informuje, że Lamus był niegdyś kluczowym elementem historii miasta, a jego spadek porównywalny był do górskich potoków. Mieszkańcy mieli okazję przyjrzeć się tej podziemnej atrakcji kilka lat temu, gdy w wylocie kanałów oświetlenia umieszczono specjalne przeszklenia.

źródło: ZWiK Łódź
fot. Shutterstock
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ