Odkrycie Lamusa: Woda powraca do serca Łodzi po ponad 100 latach
Rzeka Lamus, zapomniana przez wiele dekad, przygotowuje się do triumfalnego powrotu na powierzchnię miasta Łódź. Inicjatywa, która zdobyła wsparcie Unii Europejskiej, otrzymując imponujące dofinansowanie w wysokości 3,5 miliona euro, ma na celu przywrócenie mieszkańcom obszaru rekreacyjnego w samym sercu miasta.
Projekt, którym zarządza łódzki europoseł Marek Belka, zdobył uznanie w Parlamencie Europejskim, który przekazał na ten cel ponad 15 milionów złotych. To znaczące wsparcie finansowe umożliwi odkrycie rzeki Lamus, która obecnie płynie kanałami pod zabytkowym centrum miasta. Lamus, o długości około 2 km, ma swoje źródło w okolicy ulicy Lawinowej, a ujście znajduje się w okolicach Jasienia. Był on niegdyś najszybszym strumieniem w regionie, a jego potężny nurt wykorzystywany był do pozyskiwania energii przemysłowej.
Proces odkrycia Lamusa obejmie skomplikowane prace, takie jak "wyciągnięcie" rzeki spod ziemi, przywrócenie naturalnego koryta i stworzenie tarasów i zejść do wody. To ambitne zadanie zostało powierzone Zarządowi Inwestycji Miejskich. Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi informuje, że Lamus był niegdyś kluczowym elementem historii miasta, a jego spadek porównywalny był do górskich potoków. Mieszkańcy mieli okazję przyjrzeć się tej podziemnej atrakcji kilka lat temu, gdy w wylocie kanałów oświetlenia umieszczono specjalne przeszklenia.
Komentarze