Partner serwisu
10 sierpnia 2022

Edukacja ekologiczna z Wodociągami Miasta Krakowa

Kategoria: Artykuły z czasopisma

W ostatniej dekadzie, pomijając oczywiście wszystkie niespodzianki związane z epidemią COVID-19, nastąpił znaczny rozwój edukacji ekologicznej prowadzonej przez społecznie odpowiedzialne przedsiębiorstwa wodociągowe. Obserwowany w ostatnich latach wzrost społecznej świadomości ekologicznej oraz ogólnoświatowy ekotrend, budują w nas coraz mocniejsze przekonanie, że aspekt edukacyjny naszej działalności ma bardzo duże znaczenie.

Tak jest w Wodociągach Miasta Krakowa – wiemy, że przemyślane i wielokierunkowe działania edukacyjne mogą pozytywnie wpływać na kształtowanie postaw ekologicznych naszych odbiorców. Mając świadomość, że jest to proces złożony i długotrwały, kierujemy się zasadą pogłębiania i wzmacniania wcześniej zdobytej wiedzy, na kolejnych etapach kształcenia. Wierzymy, że efektem będą kolejne pokolenia świadomych i uwrażliwionych na problematykę ochrony środowiska krakowian.

 

„Wędrówki Kropelki” i „Na tropie kranowianki” - oferta edukacyjna Wodociągów Miasta Krakowa

Budowana przez lata oferta edukacyjna Wodociągów Miasta Krakowa skierowana jest do kilku grup wiekowych – zaczynamy od przedszkola interaktywnymi przedstawieniami: „Wyprawa Batyskafem. Misja Skratek” i „Wędrówki Kropelki”, następnie klasy 1-3 zapraszamy na warsztaty „Akademia Kropelki”, dla klas 4-7 mamy grę terenową „Na tropie kranowianki”, młodzież z klas 8 i 1-2 liceum bierze udział w zajęciach na ścieżce edukacyjnej „To się w ścieku nie mieści!”. Całość działalności edukacyjnej Wodociągów Miasta Krakowa domykają dwie kampanie edukacyjno-informacyjne: „W Krakowie dobra woda prosto z kranu” i „To się w ścieku nie mieści!” oraz najmłodsza propozycja: „Rejsy edukacyjne po zbiorniku dobczyckim”.

 

Pandemia Covid-19 vs edukacja ekologiczna

Kiedy odwoływaliśmy pierwsze zajęcia edukacyjne nawet nie przypuszczaliśmy, że ta sytuacja potrwa tak długo, chociaż od początku było wiadomo, że będzie nam bardzo doskwierać. Z każdym miesiącem znikały z kalendarza nie tylko kolejne zajęcia dla szkół i przedszkoli, ale również większe imprezy organizowane przez Wodociągi Miasta Krakowa, jak Rodzinne Warsztaty na Światowy Dzień Wody czy już kultowy Festiwal Wody.

 

Edukacja wbrew pandemii

I chociaż czas był trudny, nie chcieliśmy się poddawać i od razu szukaliśmy alternatywnych rozwiązań. Jako pierwsza powstała zakładka na firmowej stronie z materiałami edukacyjnymi do pobrania: kolorowankami, krzyżówkami i rebusami o tematyce ekologicznej. Rozwinęliśmy działania w social mediach, kładąc nacisk na publikowanie treści edukacyjnych. Kontynuując współpracę z firmami działającymi na terenie Krakowa, skutecznie przenieśliśmy do wirtualnej przestrzeni prelekcje o kranowiance, prowadzone przez naszych ekspertów. Braliśmy również udział w wydarzeniach o charakterze ekologicznym, realizowanych przez inne podmioty w formule zdalnej. Warto tu wspomnieć o projekcie „Bądź turystą w swoim mieście”, organizowanym przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, w który byliśmy mocno zaangażowani. Jakby na przekór pandemicznej rzeczywistości, naszych działań przybywało.

***

Cały artykuł ukazał się w numerze 1/22 kwartalnika Kierunek WOD-KAN. Aby mieć dostęp do bezpłatnej wersji elektronicznej (pdf) wystarczy zapisać się do naszego portalowego newslettera – dzięki temu można otrzymać każde nowe wydanie wraz z najważniejszymi wiadomościami z branży.

fot. Wodociągi Miasta Krakowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ