Partner serwisu
19 listopada 2014

Eliminacja mudy

Kategoria: Sieci wod-kan

Na przykładzie gospodarki wodomierzowej świetnie widać zależność: mura (nieregularność) – muri (nadmierne obciążenie pracą) – muda (strata). I tak, w roku 2013 wymienione zostało 46% wodomierzy obsługiwanych przez spółkę (muri). Przed rokiem 2012 gospodarka wodomierzowa była nienadzorowana – wymiana wodomierzy w sposób nieregularny (mura) wygenerowała potrzebę nadmiernego obciążenia pracą (muri).

Zwiększenie satysfakcji interesariuszy
Wszystkie powyższe działania podejmowane były w ramach budowanej społecznej odpowiedzialności firmy (z ang. CSR – Corporate Social Responsibility). Miały zatem na celu zwiększenie satysfakcji wszystkich interesariuszy spółki, tzn. wszystkich „podmiotów (klienci, organizacje, w tym instytucje, środowisko oraz kontrahenci), które mogą wpływać na przedsiębiorstwo lub pozostają pod wpływem jego działalności”1.

Dla przedsiębiorstw wodociągowych są to w szczególności:
• Klienci – jak najlepsza jakość świadczonych usług oznaczająca lepszą jakość dostarczanej wody oraz wyższą ciągłość świadczonych usług, przy jak najniższej do zaakceptowania przez nich cenie („gwarancja niskiej ceny”) odbija się na satysfakcji odbiorców. Wzrost ceny świadczonych usług o 100% dokonał się w okresie 11 lat i aktualnie wynoszą one 2,90 zł/m3 wody netto (+ abonament 7,00 zł netto) oraz ścieki 4,87 zł/m3 ścieków (+abonament 4,00 zł netto).

• Środowisko – poprzez dbałość o zasoby w dwojaki sposób. Ilość pobieranej wody spada w szybszym o 20% tempie niż jej sprzedaż, co oznacza lepszą efektywność sprzedaży oraz mniejsze obciążenie odbiorników generowanymi ściekami, co w dwójnasób przekłada się na opłaty środowiskowe i jest ściśle powiązane z ceną (zależność z oddziaływaniem na klienta).

• Udziałowcy – maksymalizacja wyników ekonomicznych (do roku 2007 spółka przynosiła straty). Dywidendy pozwalają na lepsze wykonanie budżetu i szersze zaspokajanie potrzeb społeczności lokalnej w sferach niezwiązanych wprost z działalnością przedsiębiorstwa, zaspokajanie potrzeb gminy w zakresie budowy infrastruktury dla potrzeb inwestycji gminnych (możliwy aspekt polityczny – nie wszystkie inwestycje są uzasadnione ekonomicznie z punktu widzenia spółki, choć mogą być konieczne dla rozwoju gminy jako wspólnoty lokalnej) sprzyjających lokalnemu rozwojowi gospodarczemu czy zapewniające budowanie podstaw zrównoważonego rozwoju (ochrona bioróżnorodności i zasobów środowiska – zależność z oddziaływaniem na środowisko).

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ