Partner serwisu
09 września 2014

Uwaga! Nadchodzą wybory!!!

Kategoria: Felietony

Niby nadchodzą co cztery lata i nie powinno to nikogo dziwić. I niby wiemy, że nadchodzi czas rozliczeń władzy, dla której w mniej czy bardziej bezpośredni sposób pracowaliśmy. A jednak zawsze jest dreszczyk emocji. Czy zasadnej?

Uwaga! Nadchodzą wybory!!!

Właścicielami zdecydowanej większości przedsiębiorstw wodociągowych są gminy. Nie będę się tutaj rozwodził nad tym czy to dobrze czy źle. Władza wykonawcza gminy realizuje funkcje właścicielskie. I to ona dobiera sobie współpracowników. Jest oczywiste, że każdy prezes (i nie tylko) chciałby być mianowany dożywotnio na swój stołek. Ale czy aby na pewno? Otóż nie zawsze. Pomińmy w tym rozważaniu dbałość o przyszłe dochody i konieczność utrzymania siebie i rodziny po byciu prezesem spółki komunalnej. Spójrzmy na to trochę z boku. Co takich ludzi napędza a co czyni chleb gorzkim w smaku.

Zacznijmy od pozytywów. Od tego co napędza. Z pewnością nie idą na te stołki dla pieniędzy, bo dzisiaj nie są to kwoty, które budziłyby zazdrość (dla nie wtajemniczonych zarobki prezesa dużej spółki komunalnej oscylują wokół 10-11 tysięcy netto i są od 2009 roku takie same). Patrząc ze swojej perspektywy, takiego delikwenta napędzają zupełnie inne motywy. Pierwszym z nich jest możliwość kreowania rzeczywistości w większym wymiarze niż tylko własne podwórko. Podejmowanie decyzji, które przeradzają się w rzeczywistość (nie zawsze taką jaką planowaliśmy w momencie podejmowania decyzji) jest fascynujące. Często tego nie zauważamy, lecz gdy przychodzi moment, by oglądnąć się wstecz w większości przychodzi to miłe uczucie zadowolenia. Czasem melancholii. Drugim motorem, który napędza jest chęć pozostawienia po sobie czegoś zauważalnego. W tym czasie nie jest to pewnie jakieś wielkie osiągnięcie, nie mniej jednak to też sprawia, że się chce. Chce się działać i chce się ponosić odpowiedzialność. Trzecim motywem działania jest… to pewnie rzecz najdziwniejsza, odpowiedzialność. Odpowiedzialność za ludzi, za to wszystko co się zrobiło. Odpowiedzialność jest też po drugiej stronie barykady. Taka dziwna to cecha.

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ