Partner serwisu
17 listopada 2015

XVIII Kongres Wod-Kan-Eko (zobacz zdjęcia)

Kategoria: XVIII Kongres WOD-KAN-EKO

– Mam nadzieję, że referaty, które będą wygłoszone w czasie tego kongresu, dostarczą materiału do przemyśleń: co jeszcze innowacyjnego możemy wdrożyć w naszych przedsiębiorstwach – powiedziała Hanna Krajewska, prezes MPWiK w Warszawie, podczas uroczystego otwarcia.


 

XVIII Kongres Wod-Kan-Eko (zobacz zdjęcia)

Warszawskie Wodociągi to honorowy gospodarz tegorocznej edycji imprezy – na jej zakończenie uczestnicy zwiedzili nowoczesną oczyszczalnię ścieków Czajka. Wcześniej wysłuchali ponad 40 referatów i prezentacji dotyczących kwestii gospodarki wodnej i ściekowej. W czasie kongresu odbyły się również dwie debaty: „Racjonalność inwestycji sieciowych – uwarunkowania społeczne i ekonomiczne” oraz „Jakość wody a koszty jej produkcji i dostawy – granice kompromisu”.

Rewolucja technologiczna

Podczas referatów, a zwłaszcza rozmów kuluarowych, nie zabrakło dyskusji o dokonaniach, jak i przyszłych wyzwaniach: – Nasza branża przeżywa rewolucję technologiczną: i w zakresie uzdatniania wody, jak i oczyszczania ścieków czy procesów biznesowych. Tydzień temu otworzyliśmy naszą ostatnią modernizowaną stację uzdatniania. Dzięki niej, dziś w całej Warszawie woda jest czysta, smaczna i bezpieczna – podkreślała prezes Krajewska. – Możemy śmiało promować picie naszej kranówki. Coraz więcej osób deklaruje, że sięga po tę wodę. Dla nas to powód do satysfakcji. Zachęcanie do picia wody z kranu to zresztą akcja ogólnopolska. I słusznie – to, co jest normą na Zachodzie, staje się normą i u nas.

Czekają nas trudniejsze lata

O przyszłych wyzwaniach branży, już na początku kongresu mówił Tadeusz Rzepecki z IGWP: – W ostatnich latach wykonaliśmy ogromną pracę, jesteśmy po gigantycznych inwestycjach. Czekają nas jednak lata trudniejsze – trzeba będzie wykazać maksimum wiedzy i umiejętności w optymalizacji procesów. Kluczowe stanie się właściwe zarządzanie majątkiem i optymalizacja kosztów działalności – zaznaczał przewodniczący Rady Izby. Dodał również, że wprawdzie jeszcze dziś spółki wod-kan nie są dla siebie konkurencją, jednak już dziś pojawiają się na rynku momenty i miejsca, kiedy ta konkurencja zaczyna się rodzić. – Musimy być gotowi na te ekonomiczne wyzwania – przestrzegał Rzepecki.

 

XVIII Kongres Naukowo-Techniczny odbywa się w dniach 17-18.11 w Serocku, w hotelu Windsor. Organizatorem jest BMP (wydawca magazynu Kierunek Wod Kan oraz portalu www.kierunekwodkan.pl). Rolę honorowego gospodarza pełni MPWiK w m. st. Warszawie.

 

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ