Partner serwisu
23 marca 2020

Deszcz inspiracji, czyli STORMWATER POLAND 2020

Kategoria: Aktualności

Podczas 3 dni konferencji STORMWATER POLAND 2020 uczestnicy mieli okazję wziąć udział w dwóch warsztatach i wysłuchać 28 prelekcji, dotyczących wód opadowych. Na konferencji przedstawiono inspiracje z Polski i świata, związane z zarzadzaniem wodami opadowymi.

Deszcz inspiracji, czyli STORMWATER POLAND 2020

W tym roku konferencja rozpoczęła się warsztatami: „Zarządzanie kryzysowe i innowacje produktowe w zakresie zagospodarowania wód opadowych”, uczestnicy wybrali się w do Miejskiego Magazynu Przeciwpowodziowego, gdzie zapoznali się ze scenariuszami zarządzania kryzysowego stosowanymi przez Miasto Gdańsk i obejrzeli sprzęt jaki jest używany w przypadku powodzi. Następnie  udali się do showroomu konferencji, który powstał specjalnie na to wydarzenie. Tam mieli okazję obserwować i doświadczyć jak działają najbardziej innowacyjne technologie zarządzania wodami opadowymi.

Drugie warsztaty: „Wydawanie i weryfikacja warunków technicznych dla wód opadowych” zgromadziły 40 osób z administracji publicznej i spółek wodociągowych, które dowiedziały się,  jakich narzędzi używać przy wydawaniu warunków, jak obliczać maksymalne odpływy i przyjmować prawidłowe parametry, jak wdrożyć procedury w spółce wodociągowej.

Pierwszy dzień konferencji

Na audytorium zgromadziło się 360 osób które wysłuchały 28 prelekcji dotyczących wód opadowych. Konferencję otworzył prezes Retencja.pl Tomasz Grochowski, a także zastępca prezydenta Miasta Gdańska Piotr Borawski oraz zastępca prezesa PGW Wody Polskie, Joanna Kopczyńska.

Rozpoczęto sesją poruszającą tak ważne aspekty, jak wyzwania rzucane przez klimat. Podczas tej sesji uczestnicy uzyskali odpowiedź jak wzrost temperatury przekłada się na zmiany w cyklu hydrologicznym, na jakim etapie adaptacji do zmian jesteśmy na tle Europy, gdzie poszukiwać źródeł finansowania adaptacji do zmian klimatu systemów odwodnienia, jakie narzędzia inżynierskie i zarządcze stosować celem opracowania najlepszych strategii adaptacyjnych.

Druga sesja zawierała wypowiedzi cenionych specjalistów, takich jak: dr Suresh Kumar Rohilla Józef Jelińskie, prof. Agnieszka Generowicz, Andrzej Wójtowicz i Paweł Dąbrowski.

Dzień zakończyła sesja We’re digital, podczas której prelegenci przedstawili różne rozwiązania informatyczne, które pomagają monitorować i zarządzać wodą opadową. Podczas tej sesji organizatorzy przedstawili także swój projekt Polskiego Atlasu Natężeń Deszczów PANDa, który kończy się w marcu tego roku.

Drugi dzień konferencji

Drugi dzień rozpoczął się wystąpieniem: Studnia wody – studnia nadziei, podczas którego w poruszający sposób zostały pokazane problemy ludności w Afryce borykające się z brakiem dostępu do wody niezanieczyszczonej chemicznie ani biologicznie

Czwarta sesja konferencji pt.: „Jak robią to nasi sąsiedzi” to ciekawe prezentacje przedstawicieli z  Litwy, Słowacji, Ukrainy i Rumunii. Sesję zakończyło wystąpienie dr Klary Ramm, omawiającej wyniki ankiety projektu NOAH.

Ostatnia sesja poświęcona została tematom związanym z powodziami miejskimi. Na konferencji pojawił się także Piotr Czarnocki z Ministerstwa Klimatu, aby przedstawić nowe ministerstwo oraz plany na finansowanie projektów w obszarze gospodarowania wodami opadowymi.

Konferencję zakończył panel: Biznes dla Klimatu, podczas którego przedstawiciele firm działających w branży ochrony wód podpisali wspólną deklarację zobowiązującą do aktywnego działania swoich przedsiębiorstw w dążeniu do neutralności klimatycznej oraz podejmowania edukacji proekologicznej.  Deklarację podpisali prezesi i dyrektorzy: Ecol-Unicon, Hauraton Polska, Wavin Polska, Veolia Energia oraz Saur Polska.

 

Galeria zdjęć

 

Prezentacje

źródło: informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ