Partner serwisu
04 sierpnia 2025

Wodociągi Słupsk coraz bliżej samowystarczalności energetycznej. Kolejne umowy podpisane

Kategoria: Aktualności

24 lipca „Wodociągi Słupsk” podpisały trzy kolejne umowy na realizację zadań ujętych w projekcie „SWB Słupska Wyspa Bioenergetyczna Rozwój kompetencji energetycznych koordynatora klastra SKB”.

Wodociągi Słupsk coraz bliżej samowystarczalności energetycznej. Kolejne umowy podpisane

Projekt „SWB  Słupska Wyspa Bioenergetyczna Rozwój kompetencji energetycznych koordynatora klastra SKB” jest objęty wsparciem bezzwrotnym w ramach KPO, Część B: wsparcie inwestycyjne społeczności energetycznych, Działanie B.1:Demonstracyjne projekty inwestycyjne realizowane przez społeczności energetyczne.

Na realizację zadania pt.: „Przebudowa systemu elektroenergetycznego na potrzeby integracji i bilansowania źródeł wytwórczych w oczyszczalni ścieków na potrzeby autokonsumpcji energii” podpisano umowę z wykonawcą wyłonionym w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, tj. Przedsiębiorstwem Robót Energetycznych „ARinstal” sp. z o.o. z siedzibą w Słupsku. 
 




W ramach umowy przewidziano m.in. przebudowę i budowę nowych rozdzielni SN i NN wraz ze stacjami transformatorowymi i połączniem linią SN integrujących komponenty systemu elektroenergetycznego oczyszczalni ścieków w Słupsku. Zakres rozbudowy obejmuje integrację wszystkich niezbędnych elementów systemu elektroenergetycznego OŚ wynikających z różnych zaplanowanych wdrożeń, niezbędnych do zarzadzania przepływami i bilansem energii. Planowane zakończenie realizacji tego zadania to 24.05.2026 r.
Tego samego dnia podpisano dwie umowy z MELBUD S.A. z siedzibą w Grudziądzu. Jedna dotyczy zadania pt.: „Budowa instalacji hydrolizy osadów i bioodpadów w celu zwiększenia produktywności biogazu wraz z rozbudową węzła kofermentacji”. Realizacja tego zadania przyczyni się do optymalizacji energetycznej umożliwiającej podniesienie produktywności procesów fermentacji mezofilowej, a tym samym zwiększenie udziału biogazu w miksie energetycznym. Połączenie różnych technologii wraz z kofermentacją odpadów z lokalnego przemysłu oraz posiadanym i planowanym do rozbudowy potencjałem wytwórczym jest demostracyjnym przykładem realizacji gospodarki w obiegu zamkniętym na najwyższym poziomie efektywności energetycznej i stwarza nowe możliwości w zakresie produkcji paliw odnawialnych, w tym także biometanu i wodoru. Realizację tego zadania przewidziano do 24.07.2026 r.

Drugie zadanie to „Budowa magazynu ciepła na potrzeby bilansowania własnych źródeł wytwórczych wraz z niezbędną infrastrukturą i przebudową węzła cieplnego”, w ramach którego wykonawca wybuduje operacyjny magazyn ciepła do magazynowania energii cieplnej z OZE w postaci zbiornika bezciśnieniowego o pojemności ok. 1 000 m3 i mocy min. 25 MWh wraz z podłączeniem i przebudową węzła cieplnego w istniejącym budynku węzła w słupskiej oczyszczalni ścieków. Zadaniem wybudowanego magazynu będzie zagospodarowanie nadwyżek energii z własnych instalacji PV oraz CHP w okresie, gdy nie będzie ona mogła być wykorzystana na potrzeby własne oczyszczalni.

Realizację obu tych zadań przewidziano do 24.07.2026 r.

źródło: Wodociągi Słupsk
fot. Wodociągi Słupsk
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ