Partner serwisu
24 lutego 2017

Ozonatorka z Jaworzna. Mobilny system płukania i dezynfekcji sieci

Kategoria: Artykuły z czasopisma

Płukanie i dezynfekcja sieci wodociągowej (SPiD) jeszcze nigdy nie była tak prosta i szybka. Od września 2016 roku w MPWiK w Jaworznie działa mobilny system, zwany potocznie „ozonatorką”. Obecnie jest to jedyna taka instalacja działająca w Polsce.

Ozonatorka z Jaworzna. Mobilny system płukania i dezynfekcji sieci

Jak sama nazwa wskazuje, „ozonatorka” w swej pracy wykorzystuje i bazuje na ozonie, który jest powszechnie stosowany do uzdatniania wody. Jest on stosowany m.in. na ujęciu Piaskownia. Zaletą ozonu jest jego przyjazne dla środowiska działanie. Substancje szkodliwe, barwniki, zapachy i mikroorganizmy są niszczone bezpośrednio przez utlenianie, bez powstawania szkodliwych, chlorowanych produktów ubocznych, a sam ozon powraca do postaci czystego tlenu.

Do dezynfekcji
W Jaworznie przewoźny system ozonowania wykorzystywany jest głównie do dezynfekcji i płukania sieci wodociągowych, a także do dezynfekcji infrastruktury technologicznej. Na przykład w momencie pojawienia się przekroczeń lub w przypadku oddania mieszkańcom do użytku nowego układu wodociągowego.

Bez ponownego płukania
Urządzenia serii SPiD wytwarza wodę wysoko ozonowaną, która następnie zostaje wtłoczona do wyznaczonego odcinka sieci wodociągowej. – Woda z ozonem skutecznie usuwa wszelkie bakterie oraz biofilmy z wewnętrznej powierzchni rur. Wykorzystanie w tym przypadku ozonu jako środka dezynfekującego jest ekologiczne i w pełni skuteczne. Ozon w trakcie procesu dezynfekcji rozkłada się do czystego tlenu, dzięki temu sieć i jej elementy nie wymagają ponownego płukania – wyjaśnia Michał Golasowski, kierownik Działu Eksploatacji Sieci MPWiK, w którym działa ten system.

Do kontaktu z wodą
Ważną cechą urządzenia, oprócz szybkości w działaniu, jest także możliwość produkcji ozonu w miejscu, w którym urządzenie pracuje. System ozonowania SPiD oraz jego elementy posiadają wszelkie atesty PZH do kontaktu z wodą pitną. A także jest łatwy w obsłudze i podłączeniu.

Fot.: MPWiK Jaworzno
 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ