Partner serwisu
23 maja 2016

Artur Jachimowski: Najlepiej uzdatniona

Kategoria: Artykuły z czasopisma

Do wyprodukowania wody najwyższej jakości niezbędne są nowoczesne metody uzdatniania, takie jak wymiana jonowa, odwrócona osmoza i procesy biologiczne. Pozwalają w znaczny sposób ograniczać ilości związków biogennych i wskaźników zasolenia, co wpływa na zachowanie stabilności dostarczanej wody.

Artur Jachimowski: Najlepiej uzdatniona

W systemie dystrybucji wody zmianom mogą ulegać wartości wskaźników fizykochemicznych, jak i mikrobiologicznych. Istnieje wiele czynników wpływających na wtórne zanieczyszczenie wód, które mogą trafiać do konsumentów. O formie ich występowania (zawieszona, koloidalna lub rozpuszczona) decyduje rodzaj i intensywność przebiegu procesów w systemach wodociągowych. Natomiast na rodzaj i stężenie zanieczyszczeń dostających się do wody wpływa: ilość i skład chemiczny osadów w sieci wodociągowej, liczebność i rodzaj drobnoustrojów bytujących w biofilmach, produkty przemian metabolicznych mikroorganizmów, procesy biochemiczne oraz stabilność przepływającej wody.

Na stabilność – zarówno chemiczną, jak i biologiczną wody w systemie dystrybucji – wpływa jakość wody surowej oraz niezawodność technologiczna procesów uzdatniania. Dlatego głównym problemem wszystkich systemów wodociągowych jest utrata stabilności wody w trakcie jej przesyłu z zakładu uzdatniania do odbiorcy. Z przeprowadzonych badań wynika, że do wyprodukowania wody najwyższej jakości niezbędne są nowoczesne metody uzdatniania, takie jak wymiana jonowa, odwrócona osmoza i procesy biologiczne. Pozwalają one w znaczny sposób ograniczać ilości związków biogennych i wskaźników zasolenia, co wpływa na zachowanie stabilności dostarczanej wody.

Cały artykuł można przeczytać w nr 2/2016 Kierunek WOD-KAN

Źródło fot.: freeimages.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ