Partner serwisu
01 sierpnia 2014

Pomiary za pomocą ultradźwięków

Kategoria: Sieci wod-kan

Wśród wielu metod pomiaru wysokości napełnienia kanału lub zbiornika retencyjnego ścieków szczególnie często stosowane są pomiary pneumatyczne, tensometryczne, piezorezystancyjne, pojemnościowe, piezoelektryczne i metody mechaniczne. Ciekawym rozwiązaniem są także ultradźwięki.

Pomiary za pomocą ultradźwięków

Nadajniki i jednocześnie odbiorniki
Ultradźwiękowe przetworniki odwracalne są to takie przetworniki, w których energia przepływu prądu jest zamieniana na sygnał ultradźwiękowy i przeciwnie sygnał ultradźwiękowy wywołuje przepływ prądu elektrycznego. Przetworniki te mogą pracować zarówno jako nadajniki, jak i odbiorniki sygnałów ultradźwiękowych. Taka budowa przetworników jest możliwa przy wykorzystaniu zjawisk piezoelektrycznych, elektroindukcyjnych, piezomagnetycznych, elektrostrykcyjnych i magnetostrykcyjnych. Piezoelektryczne przetworniki znalazły szczególnie szerokie zastosowanie w monitoringu ilościowym sieci kanalizacyjnych.

Pomiary stacjonarne a przenośne
Istotną cechą ultradźwiękowych pomiarów przenośnych jest potrzeba oszczędzania energii, gdyż zasilanie odbywa się przez akumulatory, podczas gdy stanowiska stacjonarne są zasilane z sieci elektrycznej. Duże zużycie energii oznacza konieczność częstej wymiany akumulatorów w systemie pomiarów przenośnych. Dlatego w tym systemie pomiary wykonywane są z ustaloną częstotliwością. Natomiast w systemie stacjonarnym prowadzone są one w sposób ciągły i w zadanym interwale czasowym obliczane są wartości średnie. Tak więc pomiary w tych dwóch systemach dotyczą innych wielkości fizycznych. Okresy czasu, po których dochodzi do uśrednienia wyników w pomiarach stacjonarnych są na tyle krótkie, że w kanałach sanitarnych zmiany kolejnych wartości średnich są nieistotnie z praktycznego punktu widzenia. Niemniej w kanałach deszczowych i ogólnospławnych różnica może być widoczna. Należy więc pamiętać, że jeżeli chcemy sprawdzić jedną z sond ultradźwiękowych przez wstawienie w pobliżu drugiej sondy, to niezbędne jest sprawdzenie czy pomiar odbywa się w tym samym systemie i czy nastawy okresu czasu w którym dochodzi do uśrednienia są w systemie stacjonarnym identyczne, podobnie jak w systemie przenośnym i czy dotyczą identycznych punktów czasowych.

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ