Partner serwisu
23 listopada 2020

Odnawialne źródła energii w Polsce

Kategoria: Aktualności

Gospodarka Polski oraz krajów z całego świata oparta została o wydobycie paliw kopalnych - ropy, węgla i gazu, które dostarczają ludzkości aż 80% energii. A jednak ich wydobywanie i zużycie rodzą cały szereg poważnych zagrożeń dla nas  i całego środowiska naturalnego. Wśród nich najważniejszymi są z pewnością znaczący wzrost emisji dwutlenku węgla do atmosfery, który z kolei pociąga za sobą potężne zmiany klimatyczne. Nie bez znaczenia jest również zagrożenie katastrofami w czasie wydobycia, transportu i składowania paliw kopalnych - wycieki ropy, katastrofy w kopalniach, wybuchy gazu. Jednym z powodów, dla których paliwa kopalne należy zastąpić poprzez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, jest fakt wyczerpalności źródeł.Dotąd nienaruszone zasoby paliw, znajdują się w trudno dostępnych lokalizacjach, a więc próba ich wydobycia stanowiłaby wielkie ryzyko oraz generowała ogromne koszty. Wszystko to sprawia, że jako ludzkość coraz chętniej spoglądamy w kierunku OZE - odnawialnych źródeł energii. Oto parę istotnych faktów na ten temat.

Odnawialne źródła energii w Polsce

Cele energetyczne Unii Europejskiej

Według danych udostępnianych przez EFA (European Environment Agency) - Europejską Agencję Środowiska, udział energii ze źródeł odnawialnych osiągnął w krajach europejskich poziom średnio 18% (lata 2005 - 2018).  na rok 2020 było osiągnięcie wartości 20%. Niestety, przypuszcza się, że poziom ten nie zostanie osiągnięty. Przyczyn tego stanu rzeczy upatruje się we wciąż wykładniczo rosnącym zapotrzebowaniu na energię elektryczną z jednej strony i recesji w sektorze transportu.

Faktem jest niestety, że Polska znalazła się w gronie krajów, które założonego planu przestawiania się na OZE - nie wypełniają. Poza nami podobną sytuację mają Niderlandy, Francja i Irlandia. Jedną z prawdopodobnych przyczyn tego spowolnienia jest oczywiście pandemia koronawirusa, która wywołała istotny spadek zapotrzebowania i zużycia energii elektrycznej. Nie wiadomo na ile zjawisko to będzie długotrwałe, ale istnieją przypuszczenia, że gdy tylko sytuacja gospodarcza ustabilizuje się - popyt na energię znów zacznie rosnąć.

EFA zakłada, że do 2040 roku udział elektrowni słonecznych i wiatrowych w krajach Unii Europejskiej będzie wynosił ponad 50%. Warunkiem jest oczywiście zachowanie i realizacja założonych planów dotyczących rozwoju energetyki związanej z OZE. Natomiast zgodnie scenariuszem zrównoważonego rozwoju odnawialne źródła energii mają zapewniać zaspokojenie aż 66% zapotrzebowania na energię krajów unijnych.
 

alt=”fotowoltaika”

Odnawialne źródła energii - OZE

Mówiąc o odnawialnych źródłach energii, mamy na myśli takie, których zasoby są niewyczerpywalne lub takie, które w krótkim czasie odnawiają się. Korzystanie z nich nie prowadzi więc do ich osłabienia i niedoboru, tak jak ma to miejsce w przypadku paliw kopalnych. Do odnawialnych źródeł energii zaliczamy:

  • energię wiatru,
  • energię słoneczną,
  • energię wodną (zarówno pływów, jak i fal morskich)
  • energię geotermalną,
  • biomasę.

Odnawialne źródła energii (OZE) mają szereg zalet, które sprawiają, że to właśnie w nich pokładane są największe nadzieje dotyczące dalszych losów i energetyki na świecie. Zalety te mają niemały wpływ nie tylko na środowisko naturalne, ale przede wszystkim na życie jej użytkowników. OZE oznacza nie tylko zminimalizowanie ingerencji na środowisko naturalne, ale także obniżenie kosztów utrzymania.

Pozyskiwanie energii z OZE nie przyczynia się do niszczenia środowiska naturalnego Ziemi.

Energia wiatrowa

Farmy wiatrowe wykorzystują siłę wiatru, który napędza turbiny wiatrowe umieszczone w wodzie lub na lądzie. Łopaty wirnika napędzane są siłą wiatru, następnie energia wytworzona przez obroty jest przesyłana do generatora. Obecnie w Polsce działa około 1200 instalacji wykorzystujących wiatr.

Energia słoneczna - coraz popularniejsza

Jednym ze źródeł odnawialnych, których wykorzystanie jest w Polsce i na świecie coraz powszechniejsze, jest energia słońca. Dzięki niej możliwe jest uzyskanie dwóch rodzajów energii - elektrycznej oraz cieplnej. Rozwój tych technologii przyspieszył w ostatnich latach i to w nich upatruje się największej szansy na produkcję czystej energii.

Jeszcze kilka lat temu dominującym źródłem energii były kolektory słoneczne, które pobierały energię cieplną pochodzącą z promieni słonecznych i przekazywały ją poprzez czynnik grzewczy do bojlera, w którym zainstalowany wymiennik ciepła pozwalał na ogrzanie wody. Kolektory słoneczne służą w głównej mierze do ogrzania wody użytkowej, rzadziej jako wsparcie dla instalacji centralnego ogrzewania.

Panele fotowoltaiczne podobnie jak kolektory wykorzystują energię słoneczną, lecz przetwarzają ją na energię elektryczną, która służy do zaspokojenia zapotrzebowania na energię gospodarstw domowych czy budynków użyteczności publicznej. Do wytwarzania energii elektrycznej służy instalacja fotowoltaiczna składająca się między innymi z paneli fotowoltaicznych i inwertera. O szczegóły możesz zapytać profesjonalistów lub przeczytać na stronie firmy Rayhold.

Wiemy jednak, że wydajność instalacji fotowoltaicznej uzależniona jest od ilości padających na nią promieniowania słonecznego, których najwięcej jest wiosną oraz latem, gdy energia na ogrzewanie domów nie jest nam potrzebna. Nadmiar wyprodukowanej latem energii prosument oddaje do sieci, z której w czasie, gdy zapotrzebowanie jest podwyższone, może ją z powrotem pozyskać. Dzięki takiemu rozwiązaniu ma stały dostęp do czystej i taniej energii elektrycznej.

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu domu mieszkalnego czy innej powierzchni (np. na gruncie) jest kosztem, który zwraca się w ciągu kilku lat, w zależności od mocy paneli oraz wykorzystania przez gospodarstwo energii. Pozwala jednak uniezależnić się od elektrowni i dyktowanych przez nie cen energii.  O tym, że jest to warte zainteresowania źródło energii, świadczy fakt, iż w 2020 r. udział fotowoltaiki w Polsce wzrósł o ponad 180% w stosunku do roku poprzedniego.

Energia wodna

Jednym z istotnych źródeł energii odnawialnej jest woda. Elektrownie wodne wykorzystują ruch wody, kiedy spada ona z terenów położonych wyżej w miejsca niższe - do jezior czy mórz.  Cały proces jest stosunkowo prosty - spadająca woda obraca turbinę, a połączona z nią prądnica wytwarza energię elektryczną.

Elektrownie wodne są obecnie jednym z najważniejszych odnawialnych źródeł energii - w roku 2017 produkowały aż 15,9% energii elektrycznej w skali całej kuli ziemskiej.

Potencjalnie istotnym źródłem energii są pływy morskie, których moc mogłaby dostarczyć dwukrotnie więcej energii niż moc wód śródlądowych. Nie jest ona jeden wykorzystywana ze względu na obawy, iż ingerencja w pływy morskie mogłaby poważnie naruszyć naturalną równowagę klimatyczną.

Energia geotermalna

Ten rodzaj energii pozyskuje się z ciepła wód, skał oraz gleby pochodzących z wnętrza ziemi. Aby jednak można było myśleć o produkcji energii z tego źródła, konieczne jest użycie na przykład pompy ciepła lub  wykonania odwiertu (nieco inaczej jest w przypadku pompy z poziomym wymiennikiem gruntowym).

Pompa do działania potrzebuje, rzecz jasna, stałego dostępu do prądu. Dlatego też dobrym pomysłem jest połączenie jej z instalacją fotowoltaiczną, która będzie ją zasilała. Takie rozwiązanie pozwoli obniżyć koszty produkcji energii cieplnej i uniezależnić się od elektrowni.

Biomasa

Energia odnawialna to także możliwości wykorzystania energii z tak zwanej biomasy, czyli materii zwierzęcej i roślinnej poddanej naturalnym procesom biodegradacji. Z biomasy możemy otrzymać różnego rodzaju biopaliwa - biogaz, pellet (z odpadów drewnianych), brykiet (ze słomy, kompostu, osadów ściekowych i innych) oraz paliwa ciekłe.

Czy produkcja ciepła z biomasy może zaspokoić potrzeby energetyczne ludzi? Czy mamy możliwości aby za jej pomocą obniżyć koszty ogrzewania wody użytkowej i domu? Z pewnością korzystanie z biopaliw ma głęboki sens, trzeba jednak pamiętać, że wymaga także zainstalowania określonych systemów, które pozwolą przetworzyć energię pochodzącą z nich w energię cieplną lub elektryczną.

Odnawialne źródła energii (OZE) to z pewnością przyszłość energetyki. Zmiany w zakresie pozyskiwania surowców do produkcji energii postępują, powstają wciąż nowe elektrownie wiatrowe i wodne, a fotowoltaika zaspokaja potrzeby energetyczne coraz większej ilości mieszkańców polskich wsi, miasteczek i miast. Odnawialne źródła energii  to szansa dla naszej planety i samej ludzkości.

 

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ