Partner serwisu
10 września 2018

Wodociągi Miasta Kraków: spotkanie informacyjne dotyczące ograniczania uciążliwości zapachowej

Kategoria: Aktualności

Współpraca z mieszkańcami i specjalistami pozwoliła na podjęcie realnych działań dla ograniczenia uciążliwości zapachowych w południowo-wschodnich rejonach Krakowa.

Wodociągi Miasta Kraków: spotkanie informacyjne dotyczące ograniczania uciążliwości zapachowej

Przedstawiciele Wodociągów Miasta Krakowa uczestniczyli w spotkaniu informacyjnym, które odbyło się 6 września, dotyczącym uciążliwości zapachowych w południowo-wschodnich rejonach Krakowa, które zostało zorganizowane przez Przewodniczącego Zarządu Dzielnicy XIII. Na spotkanie przybyło prawie dwustu mieszkańców zainteresowanych problemem oraz przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele zespołu badawczego Katedry Technologii i Ekologii Wyrobów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Urzędu Miasta Krakowa, Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz Straży Miejskiej. 

Pracownicy naukowi Uniwersytetu Ekonomicznego zaprezentowali wyniki badań przeprowadzonych na zlecenie Wodociągów Miasta Krakowa w rejonie Płaszowa, które dotyczyły częstotliwości, intensywności i miejsc występowania odorów. Przedstawiciele Wodociągów Miasta Krakowa omówili dotychczasowe i planowane działania w zakresie dezodoryzacji obiektów oczyszczalni. O podjętych krokach poinformowali również przedstawiciele Urzędu Miasta Krakowa, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz Straży Miejskiej.

Podsumowując prace badawcze specjalistów z Katedry Technologii i Ekologii Wyrobów Uniwersytetu Ekonomicznego można jednoznacznie stwierdzić, że za problem uciążliwości zapachowej odpowiedzialne są różne źródła emisji, znajdujące się w rejonie Płaszowa. Obok oczyszczalni ścieków Płaszów wskazano inne obiekty,  takie jak garbarnia, kompostownia czy inne zakłady przetwarzające odpady.
 
Brak regulacji prawnych i jednoznacznych wytycznych dotyczących emisji odorów, sprawiły że dotychczasowe działania w zakresie dezodoryzacji obiektów oczyszczalni ścieków prowadzone były w oparciu o doświadczenia z innych instalacji. Współpraca z mieszkańcami, skuteczna komunikacja i zaangażowanie stron pomogły w sprawnej realizacji wdrażanych przez Wodociągi Miasta Krakowa rozwiązań.
 
Już w październiku 2018r. rozpoczną się prace związane z hermetyzacją kolektora doprowadzającego ścieki oraz pompowni głównej, które potrwają do grudnia. Obejmą montaż przykrycia i urządzeń do odbioru i oczyszczania powietrza złowonnego. Na dalsze działania zmierzające do ograniczenia uciążliwości zapachowej, Wodociągi Miasta Krakowa przeznaczyły w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym prawie 5 milionów złotych.
 
Wyniki przeprowadzonych badań oraz wnioski ze spotkania wskazały na konieczność kontynuacji badań z aktywnym udziałem wszystkich zainteresowanych. Po przeprowadzeniu hermetyzacji obiektów oczyszczalni ścieków Płaszów, problem uciążliwości zapachowej nie zniknie całkowicie, o ile inne zakłady będące emitentami odorów nie podejmą realnych działań.
 

źródło: wodociagi.krakow.pl
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ