Partner serwisu
12 stycznia 2018

22% udziałów Sądeckich Wodociągów w rękach Polskiego Fundusz Rozwoju

Kategoria: Aktualności

Za około 30 mln złotych PFR stał się mniejszościowym udziałowcem spółki Sądeckie Wodociągi. Wczoraj (11 stycznia) podpisano umowę w tej sprawie pomiędzy Polskim Funduszem Rozwoju a Nowym Sączem i pięcioma innymi gminami z Sądecczyzny. Pozyskane środki samorządy zamierzają przeznaczyć na realizację strategicznych inwestycji dla swoich mieszkańców.

22% udziałów Sądeckich Wodociągów w rękach Polskiego Fundusz Rozwoju

Zrealizowanie umowy było możliwe dzięki uruchomieniu przez PFR Funduszu Inwestycji Samorządowych, a w jego ramach Pakietu dla Miast Średnich. Pierwszą umowę w Polsce podpisał Nowy Sącz wraz z Nawojową, Starym Sączem, Kamionką Wielką i Korzenną, które także mają udziały w spółce Sądeckie Wodociągi. Za zbyte 22 proc. udziałów do kasy miasta wpłynie około 30 mln złotych, do pozostałych samorządów suma pięciokrotnie mniejsza. Prezydent Nowego Sącza nie ukrywa, na jaki cel przeznaczone będą pozyskane środki.

W przypadku Nowego Sącza nie będę ukrywał, że myślę o budowie nowego stadionu dla klubu sportowego Sandecja – mówi Ryszard Nowak. - To nie są pieniądze znaczone, a więc samorząd może je wydawać na to, co w danej chwili uważa za konieczne z punktu widzenia społecznego, przede wszystkim na infrastrukturę. Ważne, aby tych pieniędzy nie zmarnować – mówi prezydent miasta Ryszard Nowak

Inwestycja Polskiego Funduszu Rozwoju ma maksymalnie 20-letni horyzont inwestycyjny.

W związku z tym, że środki unijne się kończą, samorządy mają mniejszą możliwość sięgania po te środki, równocześnie potrzeby inwestycyjne samorządów dalej są duże, więc skarb państwa właśnie poprzez Fundusz Inwestycji Samorządowych wspiera rozwój samorządów – wyjaśnia prezes spółki Sądeckie Wodociągi Janusz Adamek.

Polski Fundusz Rozwoju jest Partnerem Ministerstwa Rozwoju w realizacji programu „Pakiet dla miast średnich”. Rolą PFR jest prowadzenie konsultacji z jednostkami samorządu terytorialnego dotyczących możliwości sfinansowania ich potrzeb inwestycyjnych. W ramach naboru do PFR zgłosiło się 150 samorządów, które poszukują możliwości realizacji inwestycji, nie mają możliwości pozyskania dotacji, a z różnych względów nie chcą lub nie mogą się zadłużać.

źródło: Ministerstwo Rozwoju, UM Nowy Sącz
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ