Partner serwisu
11 stycznia 2018

Rusza budowa zbiornika wodnego w Radoszycach

Kategoria: Aktualności

Ruszają prace przy budowie radoszyckiego, 22-hektarowego zbiornika wodnego z plażą usytuowaną blisko lasu, oświetleniem, miejscami parkingowymi oraz stoiskami handlowymi. Marszałek Adam Jarubas i członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Agata Binkowska symbolicznie „wbili łopatę" pod nową inwestycję pt. „Zapobieganie skutkom klęsk żywiołowych poprzez budowę wielofunkcyjnego zbiornika wodnego małej retencji w Radoszycach" i przekazali plac budowy wykonawcy.

Rusza budowa zbiornika wodnego w Radoszycach

Zbiornik powstanie na rzece Plebance, pomiędzy drogami powiatowymi Radoszyce – Grodzisko i Radoszyce – Momocicha.

Jego celem jest zapobieganie skutkom klęsk żywiołowych, w tym zapobieganie zjawiskom powodzi, podtopień, pożarów czy suszy. Zbiornik, który zostanie wybudowany, będzie miał wpływ na wyrównanie niskich przepływów na rzece Plebance, zwłaszcza w okresie suszy oraz będzie służył jako zabezpieczenie przeciwpowodziowe.

To bardzo ważna inwestycja zarówno dla mieszkańców jak i dla środowiska naturalnego. Zbiornik retencyjny oczekiwany był przez 30 lat. Te dwie rzeki Kozłówka i Plebanka, które przepływają przez gminę, mają charakter rzek górskich. Przy wielkich opadach wzbierają na tyle, że zalewają okoliczne miejscowości. Niejednokrotnie tak się stało. Ostatnia taka sytuacja miała miejsce w 1989 roku, kiedy Grodzisko, Wisy i Zychy zostały zalane. Dlatego inwestycja ta jest bardzo potrzebna nie tylko do celów turystyczno-rekreacyjnych, ale przede wszystkim do celów środowiskowych - mówiła Agata Binkowska, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego.

Atrakcyjność powiatu koneckiego za sprawą tej inwestycji będzie większa. Zapobiegnie ona także zjawiskom powodzi okolicznych wiosek oraz kolejną jej zaletą będzie bezpieczny dostęp do wody pitnej – mówił marszałek Adam Jarubas. - Mam nadzieję, że za rok spotkamy się w tym miejscu już nad zbiornikiem, o którym marzyło całe pokolenie mieszkańców gminy Radoszyce – dodał marszałek.

Projekt otrzymał dofinansowanie z działania 4.1 „Przeciwdziałanie skutkom klęsk żywiołowych oraz usuwanie ich skutków" w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 – 2020. Koszt całkowity zadania to 15 756 172, 37 zł, dofinansowania unijne stanowi 85 % - 13 392 746,51 zł.

Roboty budowlane wykona konsorcjum składające się z przedsiębiorstw: Zakład Usług Wodno-Melioracyjnych i Rekultywacji Sp. J. Mieczysław Siemaszek, Antoni Gancarz z Sandomierza, Robson Sp. z o.o. z Sandomierza oraz Buskopol S.A. z Buska-Zdroju.

źródło: pcpr.powiat.kielce.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ