Partner serwisu
20 listopada 2017

Ekologiczny kurs Dąbrowskich Wodociągów za nami

Kategoria: Aktualności

1600 uczniów klas trzecich szkół podstawowych wzięło udział w prowadzonym od września przed Dąbrowskie Wodociągi projekcie edukacyjnym – Strażnik Czystej Wody. Dziś młodych ekologów uhonorowano certyfikatami.

Ekologiczny kurs Dąbrowskich Wodociągów za nami

Strażnik Czystej Wody to autorski projekt Dąbrowskich Wodociągów, jedno z największych ekologicznych przedsięwzięć związanych z ochroną środowiska w woj. śląskim.

Dzięki temu projektowi każdego roku kolejne roczniki przechodzą kurs na Strażnika Czystej Wody. Podczas wycieczki dzieci uczą się podstaw ekologii z udziałem interaktywnych narzędzi edukacyjnych, a przede wszystkim mają okazję zobaczyć w jaki sposób działa oczyszczalnia i jej poszczególne urządzenia. Dla nas to coś więcej niż edukacja, to społeczna odpowiedzialność, którą staramy się realizować w naszej dąbrowskiej społeczności – mówił Andrzej Malinowski, Prezes Zarządu Dąbrowskich Wodociągów.

Zmagania Strażnika Czystej Wody z Władcą Ścieków

Pierwszy etap kursu uczniowie rozpoczynali od makiety multimedialnej – jedynej takiej w Polsce. Makieta w przystępny sposób, za pomocą animowanych zmagań Strażnika Czystej Wody i Władcy Ścieków pokazuje jak dbać o środowisko oraz jak działa oczyszczalnia ścieków. Na zakończenie tego etapu uczniowie brali udział w interaktywnym turnieju, który cieszy się ogromną popularnością i budzi wiele pozytywnych emocji.

Najbardziej podobała mi się prezentacja etapów oczyszczania ścieków oraz walka Maga ze złym ściekiem – mówiła Eleonora z klasy 3B.

Drugi etap to zwiedzanie obiektów Oczyszczalni Ścieków „Centrum”. Młodzi wodociągowcy z nieskrywanym zaciekawieniem obserwują jak działa krata i piaskownik, dowiadują się na czym polega zagęszczanie mechaniczne i fermentacja metanowa, po co na oczyszczalni hodowane są bakterie, co znajduje się w kilkumetrowej magicznej kuli Strażnika Czystej Wody, a także dlaczego bakteriom przygotowano saunę.

W ostatniej części kursu Strażnik Czystej Wody wyjaśnia skąd bierze się woda w kranach, jak dużo wody zużywamy podczas codziennych czynności takich jak gotowanie i pranie oraz czego nie wolno wrzucać do toalety. Egzaminem końcowym było rozwiązanie krzyżówki, po którym uczniowie otrzymywali certyfikaty ukończenia kursu, gadżety Dąbrowskich Wodociągów oraz ilustrowany podręcznik Strażnika Czystej Wody, aby mogli utrwalić swoją wiedzę w domu i przekazywać ją dalej.

Nauka poprzez zabawę

Dzieci nie kryły radości z lekcji prowadzonych przez pracowników Dąbrowskich Wodociągów.

Po dzisiejszej lekcji na zawsze zapamiętam, że dbanie o środowisko jest bardzo ważne – opowiada Mateusz z klasy 3A.

Nauczyciele podkreślają, że dzięki takim lekcjom rozbudzana jest w nich ciekawość do świata oraz szybciej przyswajają wiedzę.

Dziecko z pewnością chłonie wiedzę znacznie szybciej w trakcie takiej wycieczki, niż na lekcji w klasie, gdzie nauczyciel tylko stoi i mówi do dzieci. Takie wycieczki są bardzo cennym źródłem wiadomości, ponadto dzieci są w innym środowisku, poznają ludzi, urządzenia, które znajdują się w wodociągach. Jest to bardzo cenna lekcja!  Myślę, że dzieciom wycieczka do Dąbrowskich Wodociągów utkwi na długo w pamięci. Szczególnie podobała mi się makieta multimedialna, gdzie dzieci były bardzo zaangażowane, mogły na bieżąco sprawdzać swoją dotychczasową wiedzę i przyswajać nową – mówiła Ewa Ciuba z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 6 w Dąbrowie Górniczej.

W dotychczasowych 3 edycjach ekologicznego projektu wzięło udział łącznie 4 500 dzieci, tym samym niemal wszyscy uczniowie klas 3-5 dąbrowskich podstawówek są certyfikowanymi Strażnikami Czystej Wody i na co dzień dbają o środowisko.

źródło: informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ