Partner serwisu
17 listopada 2017

Bezwykopowo odrestaurowano kolektor ściekowy w Henrykowie

Kategoria: Aktualności

Na Oczyszczalni Ścieków w Henrykowie zakończono prace renowacyjne 50-metrowego odcinka kolektora ściekowego o średnicy 1000 mm, łączącego część mechaniczną oczyszczalni z reaktorem biologicznym.

Bezwykopowo odrestaurowano kolektor ściekowy w Henrykowie

Renowację kolektora zrealizowano w bezwykopowej technologii renowacji rurociągów poprzez wykonanie natrysku polimocznikiem. Aby nie zaburzać ciągłości procesu technologicznego, ścieki były przepompowywane z ominięciem remontowanego odcinka kolektora ściekowego. Wymagało to szczególnego zaangażowania zarówno ze strony wykonawcy, jak również obsługi oczyszczalni. – Przy przepompowywaniu ścieków pracowało pięć agregatów pompowych – mówi Ireneusz Kawałkiewicz, specjalista ds. eksploatacji oczyszczalni ścieków.

Dzięki zastosowaniu tej innowacyjnej technologii renowacji rurociągów została zapewniona długotrwała i bezawaryjna eksploatacja kolektora. I. Kawałkiewicz wyjaśnia, czym są i jakie mają właściwości polimoczniki – To dwuskładnikowe i szybko utwardzalne systemy żywiczne. Służą do zabezpieczenia antykorozyjnego stali i betonów. Proces renowacji kanałów polimocznikiem polega na wykonaniu powłoki specjalistycznym robotem natryskowym na wcześniej przygotowanych powierzchniach, po gruntownym oczyszczeniu i osuszeniu kanałów. Dzięki szybkiemu procesowi utwardzania kanał może być eksploatowany już w ciągu kilku minut po nałożeniu powłoki – tłumaczy.

Ponadto metoda renowacji polimocznikami gwarantuje odnowionym powierzchniom szczelność, gładkość oraz odporność - zarówno na czynniki chemiczne, jak również na uderzenia, ścieranie, czy temperaturę. Przy tym, co niezwykle istotne, nie są szkodliwe dla środowiska i posiadają atest PZH.

źródło: MPWiK Leszno
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ