Partner serwisu
16 listopada 2017

Prezydent zawetuje ustawę o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków?

Kategoria: Aktualności

Przegłosowana przez Senat RP ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków czeka na podpis prezydenta. Wodociągowcy i samorządy liczą na prezydenckie weto.

Prezydent zawetuje ustawę o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków?

Prośbę o prezydenckie weto 14 listopada w imieniu całego środowiska samorządowego a także przedstawicieli branży wod-kan wystosował Związek Miast Polskich. W liście do Andrzeja Dudy ZMP prosi o odmowę podpisania ustawy z dnia 27 października 2017 roku i przekazanie jej Sejmowi do ponownego rozpatrzenia.

W przypadku niepodzielenia przez Prezydenta zarzutów strony samorządowej pod adresem ustawy, mając na względzie istotne wątpliwości natury konstytucyjnej, Prezes ZMP prosi o wystąpienie do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie jej zgodności z Konstytucją – zapowiada w komunikacie ZMP.

Przypomnijmy, Ustawa zakłada, że od 1 stycznia 2018 r. zostanie odebrane organom gminy prawo do określania taryf , które realizować będzie Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

Samorządowcy argumentują, że pozostawienie im odpowiedzialności za realizację zadania, jakim jest zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków przy jednoczesnym pozbawieniu ich prawa do określania najważniejszego parametru realizacji tego zadania - taryf - na rzecz instytucji rządowej, pozostaje w sprzeczności z konstytucyjnymi zasadami pomocniczości, decentralizacji oraz samodzielności jednostek samorządu terytorialnego.

Pismo do Prezydenta RP przeczytasz tutaj.

źródło: ZMP
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ