Partner serwisu
12 września 2017

Zabrze: Rusza przebudowa miejskiej oczyszczalni ścieków

Kategoria: Aktualności

Przeszło 36 mln zł kosztować będzie przebudowa oczyszczalni ścieków w dzielnicy Zabrza – Mikulczyce. Obiekt przystosowany zostanie do obecnie obowiązujących dyrektyw unijnych. Inwestycja ma zostać oddana do użytku najpóźniej z końcem 2019 roku.

Zabrze: Rusza przebudowa miejskiej oczyszczalni ścieków

Oczyszczalnia ścieków Mikulczyce to jedna z dwóch oczyszczalni ścieków komunalnych funkcjonujących obecnie w Zabrzu. Do eksploatacji została oddana w 1989 roku, a jej pierwszą modernizację zakończono w roku 2003.  Obiekt oczyszcza ok. 12-13 proc. miejskich ścieków.

Oczyszczalnia ścieków Mikulczyce to jedna z dwóch oczyszczalni ścieków komunalnych funkcjonujących obecnie w Zabrzu, która oczyszcza ok. 12-13 proc. miejskich ścieków. Do eksploatacji została oddana w 1989 roku, a jej pierwszą modernizację zakończono w roku 2003.  

W odpowiedzi na normy

Przebudowie  na oczyszczalni ścieków Mikulczyce podlegać będą urządzenia, które się nie sprawdziły w dotychczasowej eksploatacji, bądź nie są w stanie spełnić oczekiwanych od nich nowych wymagań, określonych w rozporządzeniu Ministra Środowiska z 18 listopada 2014 roku. Zgodnie z przepisami od 1 stycznia 2016 r. warunki odprowadzania ścieków do wód i ziemi zależą od wielkości danej oczyszczalni, a nie jak dotychczas, od wielkości metropolii.

Dzięki modernizacji dostosowana zostanie jakość  ścieków oczyszczonych do norm wynikających z dyrektyw unijnych, a w szczególności od tzw. dyrektywy ściekowej oraz przepisów krajowych.

Co obejmie inwestycja?

W ramach prac modernizacyjnych przebudowana zostanie m.in. pompownia ścieków, budynek krat i stacji zlewnej, czerpni pompowni osadu recyrkulowanego, pompowni odcieków, reaktorów biologicznych, zbiorników retencyjnych, stacji odwadniania i higienizacji osadu, czerpni osadu nadmiernego ustabilizowanego, stacji dmuchaw, stacji dawkowania i magazynu reagentów, stacji transformatorowej, komory mieszania i rozdziału, komory rozdziału ścieków, kanału odpływowego ścieków oczyszczonych z wylotem oraz rozdzielni reaktorów biologicznych.

Inwestycja obejmie ponadto budowę min. nowego piaskownika, koryta pomiarowego, stacji odbioru i separacji piasku, prekraty koszowej, komór tlenowej stabilizacji osadu, biofiltrów, pompowni wody technologicznej, a także rozbiórkę niektórych z istniejących obiektów oraz modernizację infrastruktury oczyszczalni. Obiekt po przebudowie uzyska maksymalną przepustowość wynoszącą 8000 m3/d.

Wykonawcą przebudowy została firma AWBUD Sp. z o.o. z Ogrodzieńca. Wartość kontraktu opiewa na przeszło 17 mln zł.

źródło: UM Zabrze
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ