Partner serwisu
10 sierpnia 2017

Smartflow na Śląsku? Są pieniądze z Unii na efektywne zarządzanie sieciami wodociągowymi

Kategoria: Aktualności

Nawet o 35% mogą wzrosnąć koszty uzdatniania wody w niektórych firmach wodociągowych w Polsce. To negatywne skutki nowelizacji prawa wodnego, które w czwartek wieczorem podpisał Prezydent RP Andrzej Duda. Przedsiębiorstwa wodociągowe szukają więc sposobów na obniżenie kosztów. Smartflow – rozwiązanie, które pomogło zaoszczędzić pół miliarda litrów wody w ciągu roku, zastosowało już wrocławskie MPWiK.

Smartflow na Śląsku? Są pieniądze z Unii na efektywne  zarządzanie sieciami wodociągowymi

Nowe Prawo Wodne wejdzie w życie 1 stycznia 2018 r. Jednym z jego najbardziej dyskusyjnych elementów są skale dodatkowych opłat, które podwyższą koszty produkcji wody przedsiębiorstw wodociągowych. Chociaż wiceminister środowiska, Mariusz Gajda w prasie oraz w trakcie debaty sejmowej zapewniał, że wprowadzenie nowych regulacji nie spowoduje skokowych podwyżek dla mieszkańców, to eksperci z branży wodociągowej są pewni, że takie ryzyko się pojawi. Nowelizacja przepisów dla firm wodociągowych tak naprawdę oznacza dodatkowe opłaty, które mają wyłącznie charakter podatku nieprzynoszącego bezpośrednio żadnych korzyści. Firmy będą musiały więc poszukiwać sposobów na obniżenie kosztów uzdatniania i dystrybucji wody.

Gospodarowanie zasobami

– Sytuację pogarsza fakt, że w Polsce na jednego mieszkańca przypada 1,5 tys. m3 słodkiej wody na rok, czyli trzykrotnie mniej, niż średnio na starym kontynencie. Choć trudno w to uwierzyć, nasz kraj ma zasoby wodne nadające się do uzdatnienia porównywalne do Egiptu. Powoduje to konieczność poszukiwania nowych źródeł, ale także racjonalniejszego wykorzystania dostępnych zasobów – mówi Tomasz Konieczny, Dyrektor Centrum Nowych Technologii w MPWiK S.A we Wrocławiu.  – Chodzi tutaj o ilość wody potrzebnej do wyprodukowania „kranówki” oraz o zmniejszenie strat wody pojawiających się w czasie jej dostaw do mieszkańców siecią wodociągową m.in. wskutek wycieków i awarii – dodaje.

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ