Partner serwisu
07 sierpnia 2017

Oczyszczalnię w Daleszycach czeka rozbudowa

Kategoria: Aktualności

Przeszło 10 mln złotych kosztować będzie rozbudowa i przebudowa oczyszczalni ścieków w Daleszycach. Realizację zadania wesprze niecałe 6 mln unijnego dofinansowania. Dzięki inwestycji przepustowość obiektu zostanie powiększona dwukrotnie.

Oczyszczalnię w Daleszycach czeka rozbudowa

– To ważna dla nas inwestycja, która pozwoli na to, by w przyszłości do zmodernizowanej oczyszczalni można było podpiąć nowe odcinki sieci kanalizacyjnej, a sam proces oczyszczania zostanie unowocześniony – podkreśla burmistrz Dariusz Meresiński. – Obecna oczyszczalnia (wybudowana jeszcze w roku 1994 i rozbudowana w 2003) nie spełnia rosnących w tym zakresie potrzeb. Przez wiele lat za poprzednich zarządów nie robiono nic w celu poprawy jakości pracy oczyszczalni – dodaje prezes Sebastian Riabcew.

Większa przepustowość

Celem projektu jest uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie gminy Daleszyce. Przepustowość oczyszczalni ma zostać zwiększona do 950m3 na dobę, czyli niemal dwukrotnie. Ma to odpowiadać zwiększonemu zapotrzebowaniu na usługi, z uwagi na rozbudowę sieci kanalizacyjnej w aglomeracji Daleszyce i plany przyłączenia do oczyszczalni nowo projektowanych kanalizacji w miejscowościach Kranów i Brzechów.

Projekt zakłada, że w obiekcie powstanie m.in. nowy budynek oczyszczalni mechanicznej, blok oczyszczania biologicznego, mobilny punkt kontrolno-pomiarowy ścieków, a także SCADA, czyli system nadzorowania całego ciągu technologicznego, który monitoruje ilość ścieków i steruje procesem oczyszczania. Planowana inwestycja pozwoli na przetwarzanie osadów ściekowych, w wyniku czego powstanie produkt neutralny dla środowiska. Produkt końcowy, jako tzw. polepszacz glebowy może być wykorzystywany jako doskonały nawóz do celów rolniczych lub upraw leśnych.

NASTĘPNA STRONA

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ