Partner serwisu
28 lipca 2017

Warszawskie Wodociągi włączyły się w obchody 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Kategoria: Ciekawostki

1 sierpnia, jak co roku, na wieży ciśnień Stacji Filtrów pojawi się biało-czerwona flaga. Tego dnia miną 73 lata od wybuchu Powstania Warszawskiego, w którym czynny udział wzięli także pracownicy MPWiK w m.st. Warszawie.

Warszawskie Wodociągi włączyły się w obchody 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Warszawskie wodociągi będą obecne w centralnym punkcie uroczystości, czyli w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. Ponadto 1 sierpnia spółka zapewni warszawską kranówkę podczas koncertu „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki” na pl. Marszałka J. Piłsudskiego, a 5 sierpnia będzie towarzyszyć Marszowi Pamięci, który przejdzie ulicami Woli. Wodociągi warszawskie wesprą organizatorów imprez sportowych towarzyszących obchodom.

Wspominając uczestników powstańczego zrywu, pamiętamy także o pracownikach Wodociągów i Kanalizacji. Niektórzy z nich włączyli się do walki, inni ofiarnie pełnili służbę w Inspekcji Sieci Wodociągowej i Kanalizacyjnej oraz w Stacji Filtrów i Stacji Pomp Rzecznych. Na kartach historii szczególnie zapisali się kanalarze, a wśród nich mistrz Leon Rydzewski, który wyznaczył trasę ewakuacji żołnierzy i ludności cywilnej ze Starówki na Śródmieście.

W czasie II wojny światowej zginęło 128 pracowników przedsiębiorstwa. 1 sierpnia pod tablicą na ścianie budynku przy pl. S. Starynkiewicza 5 upamiętniającą ich tragiczny los przedstawiciele załogi wodociągów złożą kwiaty i zapalą znicze.

Źródło i Fot.: www.mpwik.com.pl

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ