Partner serwisu
24 lipca 2017

GPW: Nie chcemy wykorzystywać prawa wodnego jako pretekstu do podniesienia cen wody

Kategoria: Aktualności


Rzekoma nadwyżka finansowa, o której wspomina minister, stanowi w rzeczywistości część budżetu inwestycyjnego Spółki. Namawianie do wykorzystania tych środków do pokrycia rosnących opłat środowiskowych stanowi z jednej strony cios w bezpieczeństwo systemu zaopatrzenia w wodę na Śląsku, a z drugiej potencjalne przestępstwo, gdyż będzie to działanie na niekorzyść spółki.

Wypracowane przez Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów S.A. kapitały służą inwestycjom w bezpieczeństwo i rozbudowę systemu wodociągowego zarządzanego przez Spółkę i takie cele są przez Spółkę obecnie realizowane. Środki te GPW wypracowuje nie kosztem podwyżek cen, a dzięki systematycznemu ograniczaniu kosztów i poprawie efektywności działalności w każdej sferze funkcjonowania przedsiębiorstwa. Przez ostatnie 4 lata robiliśmy to skutecznie, czego dowodem są coraz większe inwestycje w system zaopatrzenia w wodę przy utrzymaniu niezmiennej, a nawet obniżonej ceny (2,19 i 2,25 zł/m sześcienny).

Na realizację inwestycji
Dzięki temu pozyskano pieniądze nie na zasilenie budżetu spółki, lecz na realizowanie wieloletniego, największego w historii regionu, programu inwestycyjnego polegającego na modernizacji i przebudowie 900 km systemu magistral wodociągowych, które nie były remontowane często od 30 lat. Nakładów liczonych w setkach milionów wymaga także wdrażany właśnie projekt poprawy bezpieczeństwa wodnego w województwie przez konsolidację i pomoc mniejszym przedsiębiorstwom wodociągowym działającym w województwie.

W szczególnej sytuacji są odbiorcy wody w województwie śląskim i w ich interesie, a nie swoim czy też przedsiębiorstw wodociągowych, występuje od października ubiegłego roku Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów S.A. Wprowadzenie przez Ministerstwo Środowiska cennika opartego na zasadzie „dużo bierzesz-dużo płacisz” spowoduje że mieszkańcy województwa śląskiego zapłacą o wiele większe opłaty niż w innych częściach kraju.

Utworzony 130 lat temu pierścieniowy system zaopatrzenia miast aglomeracji śląskich zakłada pobieranie z górskiej rzeki Soły dużych ilości wody i dostarczanie jej wspólnymi magistralami o łącznej długości przekraczającej 900 km do ponad 60 gmin na terenie województwa śląskiego i części województwa małopolskiego. Była to konieczność historyczna, a nie chęć zrobienia wodociągowego biznesu. Podziemna woda pod śląskimi miastami często do dziś bowiem jest jakościowo niepewna i zagrożona poprzemysłowymi skażeniami. To unikatowy w skali kraju, a nawet Europy system zaopatrzenia, który wielokrotnie sprawdził się podczas susz i powodzi jako pewne, ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie gwarantujące blisko 4 milionom mieszkańcom krystalicznie czystą wodę w kranach.

Eksperci Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów S.A. deklarowali wielokrotnie i nadal podtrzymują chęć uczestniczenia w pracach nad doskonaleniem przepisów regulujących dostarczanie mieszkańcom wody do picia. Chętnie udzielimy wszelkich wyjaśnień służących rozwianiu wątpliwości czy doprecyzowaniu wyliczeń, gdyż rzecz idzie o pieniądze obywateli oraz o bezpieczeństwo dostaw wody po jak najniższej i ekonomicznie uzasadnionej cenie.

Źródło: www.gpw.katowice.pl

Fot.: 123rf.com/ zdjęcie ilustracyjne

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ