Partner serwisu
28 czerwca 2017

Naprawa kanałów ściekowych w Łodzi metodą UV

Kategoria: Aktualności

ZWiK w Łodzi do naprawy starych ściekowych kanałów stosuje metodę UV. Poprzez studzienkę kanalizacyjną wprowadzany jest rękaw z włókna szklanego, który twardnieje pod wpływem światła UV. W tym roku pracownicy ZWIK chcą naprawić tą metodą ponad 1000 metrów łódzkich kanałów.

Naprawa kanałów ściekowych w Łodzi metodą UV

Aby naprawić stary ściekowy kanał nie trzeba już rozkopywać ulic i blokować ulicznego ruchu ciężkim sprzętem. Wystarczy, że do kanału zostanie wprowadzony przez studzienkę kanalizacyjną elastyczny rękaw z włókna szklanego. Nasączony jest on poliestrową żywicą, która twardnieje pod wpływem światła UV. Po umieszczeniu pod ziemią rękawa napełniany jest on powietrzem pod dużym ciśnieniem – dzięki temu dokładnie wypełnia całą przestrzeń kanału. Do rękawa wprowadzany jest następnie wózek z lampami UV oraz żaroodporną kamerą monitorującą. Pod wpływem światła żywica w ciągu kilkunastu minut twardnieje. Po zakończeniu tego procesu pod ziemię trafia zdalnie sterowany robot, który udrażnia boczne wpusty kanalizacyjne z okolicznych budynków. Metodą UV jednorazowo można przeprowadzić renowację 200 metrowego odcinka kanału. Naprawiać można rury kanalizacyjne o przekrojach od 15 do 60 cm.

Włókno szklane utwardzane światłem ma bardzo dużą wytrzymałość na obciążenia, dlatego nowa technologia sprawdza się najlepiej w miejscach, w których konieczne jest pilne wzmocnienie nośności kanału na przykład: gdy przebiega on pod ulicą, po której przemieszczają się ciężkie pojazdy. Metoda renowacji UV jest skuteczna szczególnie w gęstej śródmiejskiej zabudowie. Całe oprzyrządowanie do prac mieści się w niewielkim samochodowym kontenerze. Rękaw utwardzany UV ma żywotność około 40 lat, jest wodoodporny, nie powoduje też znacznego zmniejszenia przekroju kanalizacyjnej rury.   

Zadanie wykonuje kilku pracowników w dwa dni robocze. Jednego dnia kanał jest myty, drugiego układany rękaw. Inne metody utwardzania rękawów z tworzyw sztucznych – przy użyciu gorącej wody czy pary wodnej – wymagają większej liczby ludzi i sprzętu i są droższe.

Źródło i Fot.: www.zwik.lodz.pl

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ