Partner serwisu
28 kwietnia 2017

Rewolucja w pomiarach wody w Ghanie

Kategoria: Aktualności

W ramach walki z problemami w dostawach wody, przedsiębiorstwo Ghana Water zamówiło 40 000 inteligentnych wodomierzy duńskiego producenta. Braki wody i woda nieprzynosząca dochodu to poważne problemy nie tylko dla Ghany, ale dla całej Afryki. W ich rozwiązaniu mogą jednak pomóc inteligentne pomiary.

Rewolucja w pomiarach wody w Ghanie

Inteligentne pomiary wody dają dostawcom dostęp do ogromnej bazy danych oraz do informacji na temat tego, co dzieje się w sieci dystrybucyjnej. Inwestycja w tę technologię nie tylko zapewni liczne korzyści użytkownikom, ale też pozytywnie wpłynie na oszczędzanie wody w Ghanie. Obecnie woda nieprzynosząca dochodu stanowi ponad połowę całkowitego zużycia wody w tym kraju, co jest spowodowane zarówno brakiem wodomierzy u wielu użytkowników, jak i niewykrytymi wyciekami z rur pomiędzy użytkownikami a przedsiębiorstwem wodociągowym.

Jest to dotychczas największy projekt tego rodzaju realizowany w Ghanie, a oczekiwania wobec nowego rozwiązania pomiarowego są bardzo duże.

Woda nieprzynosząca dochodu stanowi obecnie 50-55% naszego zużycia wody. Chcielibyśmy tę liczbę zmniejszać corocznie o 5%, póki nie osiągniemy poziomu 20-25%. Jesteśmy przekonani, że jest to możliwe dzięki zastosowaniu inteligentnych pomiarów - mówi Michael Botse-Baidoo, Główny kierownik ds. rozwoju i planowania projektów w przedsiębiorstwie Ghana Water.

Inteligentne liczniki umożliwią dostawcom nie tylko precyzyjne mierzenie zużycia wody, ale też wykrywanie i lokalizowanie wycieków w rurach. Liczniki wyposażone w funkcję zdalnych odczytów całkowicie wyeliminują ręczny odczyt urządzeń, a tym samym zdecydowanie ułatwią odczytywanie liczników zarówno użytkownikom, jak i dostawcom. Zdalne odczyty nie tylko zwiększą efektywność operacyjną dostawcy, ale też dadzą mu wiele możliwości wykorzystywania danych zbieranych z odczytywanych zdalnie liczników.

Ta inwestycja pomoże nam zrewolucjonizować pomiary wody w Ghanie. Dostęp do dokładniejszych danych oraz lepszy wgląd w sieć dystrybucyjną otworzą przed nami zupełnie nowe możliwości zwiększania efektywności operacyjnej i przychodów. Wytrzymała konstrukcja i dokładność sprawią, że inteligentne liczniki okażą się bardzo dobrą inwestycją w długiej perspektywie czasowej - mówi Frederick Christian Lokko, Dyrektor zarządzający w przedsiębiorstwie Ghana Water.

Inteligentne liczniki dostarczy duńska firma Kamstrup. Umowa zawarta z przedsiębiorstwem Ghana Water będzie dla Kamstrup pierwszą umową na dostawę liczników w zachodniej Afryce. Firma uważa, że inteligentne pomiary wody mają na tym kontynencie ogromny potencjał.

Spodziewamy się bardzo dużego wzrostu tego rynku w przeciągu kolejnych 3-5 lat i bacznie przyglądamy się rozwojowi sytuacji w Afryce - mówi Per Trøjbo, Wiceprezes Kamstrup. Obiecująca współpraca z Ghaną to dopiero początek fantastycznej przygody w Afryce.

Firma Kamstrup nawiązała również współpracę z partnerami i klientami w sektorze energetycznym w Ghanie i dotychczas dostarczyła ponad 100 000 liczników energii elektrycznej, między innymi dla przedsiębiorstwa Electricity Company of Ghana.

Źródło i fot.: Informacja prasowa

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ