Partner serwisu
28 marca 2017

MWiK w Bydgoszczy rozpoczyna modernizację deszczówki

Kategoria: Aktualności

MWiK w Bydgoszczy zaczyna porządkować i modernizować kanalizację deszczową w mieście. Spółka na ten cel otrzymała pieniądze unijne.

MWiK w Bydgoszczy rozpoczyna modernizację deszczówki

Spółka o potrzebie uporządkowania kanalizacji deszczowej w Bydgoszczy mówi od dawna. MWiK wielokrotnie pokazywał, w jak złym stanie jest kanalizacja deszczowa i jakie ten stan rodzi konsekwencje dla mieszkańców Bydgoszczy – ulice zamieniające się w rwące potoki, zalane piwnice i nieruchomości, zniszczone ogródki, brodzący po kałużach bydgoszczanie. W wieloletnim planie działań firma zakładała, że po uporządkowaniu systemu wodociągowego i systemu kanalizacji sanitarnej, rozbudowa i modernizacja kanalizacji deszczowej będzie kolejnym naturalnym krokiem w tym porządkowaniu.

Projekt modernizacji
Pracownicy z wielu działów MWiK przez lata pracowali nad tym, jak zaradzić, by bydgoszczanie nie musieli już borykać się z uciążliwymi skutkami niesprawnego systemu odwodnienia miasta. W efekcie wspólnej wytężonej pracy powstał projekt modernizacji kanalizacji deszczowej w mieście pn. „Budowa i przebudowa kanalizacji deszczowej i dostosowania sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych, na terenie miasta Bydgoszczy”. Miejskie Wodociągi wystąpiły w trybie konkursowym, w pierwszym naborze, w październiku 2016 roku o dofinansowanie tego projektu. Wniosek o unijne dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko jest jednym z siedmiu projektów, które przeszły pozytywnie weryfikację przez resort. Prócz Bydgoszczy dofinansowanie otrzymują: Zielona Góra, Częstochowa, Gliwice, Gdynia, Sopot oraz na liście rezerwowej – Gdańsk.

Bydgoskie Wodociągi znalazły się na liście inwestycji, które uzyskają finansowe unijne wsparcie.

Nowe kanały deszczowe
W ramach zadania zostaną wybudowane nowe kanały deszczowe. Gruntowna renowacja, przebudowa i oczyszczenie zostaną przeprowadzone na ponad 90 km istniejących kanałów, wybudowanych zostanie ok 14 km nowych kanałów deszczowych. Inwestycja obejmuje także m. in. budowę zbiorników retencyjnych (66 szt.), oczyszczalni ścieków deszczowych i budowę urządzeń umożliwiających oczyszczenie i zagospodarowanie wody deszczowej na terenach zielonych.

Niewydolna kanalizacja deszczowa to problem, z którym borykają się wszystkie miasta w Polsce. Zaniedbania w tym zakresie sięgają kilkudziesięciu lat. Inwentaryzacja przeprowadzona w mieście przez bydgoskie wodociągi pokazała, że miejscami istniejąca sieć kanalizacji deszczowej w 60-70 proc. jest niedrożna. Powoduje to zalewania i podtapiania budynków i nieruchomości, uszkodzenia i zniszczenia dróg czy torowisk tramwajowych, a także utrudnienia komunikacyjne. Po przeprowadzeniu modernizacji sieci znikną tego typu problemy. Najbardziej istotne w bydgoskim projekcie jest to, że uwzględniono w nim modernizację sieci w całym mieście, co oznacza, że kompleksowo zostanie uporządkowany problem deszczówki.

Wartość całego projektu to 216, 55 mln zł.

Źródło i Fot.: www.mwik.bydgoszcz.pl

 

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ