Partner serwisu
24 marca 2017

System kanalizacji sanitarnej w Radunicy i Rokitnicy

Kategoria: Aktualności

Jeszcze niedawno miejscowości Radunica i Rokitnica nie posiadały sieci kanalizacji sanitarnej. Mieszkańcy Radunicy korzystali z przydomowych szamb. Ścieki z Rokitnicy oczyszczane były w lokalnej, kontenerowej oczyszczalni, posiadającej pozwolenie wodno-prawne tylko do końca 2017 roku. Teraz sytuacja się zmieniła.

System kanalizacji sanitarnej w Radunicy i Rokitnicy

Budynki na terenie Radunicy i Rokitnicy podłączone zostały do sieci kanalizacji sanitarnej, a poprzez nowy rurociąg tłoczny przebiegający pod magistralą kolejową, rzeką Radunią i ulicą Trakt Świętego Wojciecha do sieci kanalizacyjnej należącej do Gdańskiej Infrastruktury Wodno-Kanalizacyjnej, wybudowanej niedawno w dzielnicy Gdańsk św. Wojciech. Projekt był możliwy dzięki dofinansowaniu z funduszy unijnych oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

– Skorzystało środowisko, ale też mieszkańcy. To daje większe możliwości do rozwoju tych miejscowości – mówi Marek Palusiński, prezes Eksploatator Sp. z o.o., spółki realizującej to przedsięwzięcie.  

W ramach inwestycji wybudowany został kolektor tłoczny, sieć kanalizacji sanitarnej grawitacyjno-tłocznej wraz z przyłączami, sieć kanalizacji sanitarnej ciśnieniowej wraz z przyłączami i przydomowymi przepompowniami ścieków. 21 budynków mieszkalnych podłączonych zostało do kanalizacji, w 137 – stworzono taką możliwość. Z eksploatacji wyłączonych zostało 19 zbiorników bezodpływowych.

– Likwidacja nieprzyjemnych zapachów, zwiększenie komfortu życia mieszkańców, rozwój budownictwa jednorodzinnego – prezes Marek Palusiński, wylicza korzyści z realizacji przedsięwzięcia.

Inwestycje realizowane były dzięki dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, a także Programu Infrastruktura i Środowisko 2007-2013. Ale to nie koniec planów.

– Złożyliśmy wniosek o dofinansowanie w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 na kanalizację części miejscowości Rokitnica i likwidację znajdującej się w tej miejscowości oczyszczalni. Jednocześnie jesteśmy w trakcie opracowania koncepcji na kanalizację dalszej części miejscowości Rokitnica – dodaje Marek Palusiński.

Źródło: www.wios.warszawa.pl

Fot.: 123rf.com/ zdjęcie ilustracyjne

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ