Partner serwisu
23 marca 2017

Kiedy dojdzie do ataku? Sieci wodociągowe wymarzony cel terrorystów

Kategoria: Artykuły z czasopisma

Polska jest jednym z niewielu krajów w Europie, w którym, w ciągu ostatnich 20 lat, nie dokonano zamachu terrorystycznego. Nie oznacza to jednak, że zjawisko terroryzmu zupełnie nas nie dotyczy. Pozostaje pytanie „kiedy” i „gdzie” do takiego ataku dojdzie. obiekty infrastruktury krytycznej mogą się okazać o wiele bardziej atrakcyjne niż np. lotniska. Prawdopodobieństwo zamachu na systemy wodociągowe jest wysokie, ale wciąż lekceważone przez osoby odpowiedzialne za ich bezpieczeństwo.

Kiedy dojdzie do ataku? Sieci wodociągowe wymarzony cel terrorystów

Zagrożenie zamachem nie jest równoznaczne z terroryzmem islamskim. Do aktów terroru posuwają się także członkowie ruchów skrajnie lewicowych, prawicowych czy organizacji ekologicznych. Infrastruktura krytyczna czy obiekty przemysłowe są również celem działań dywersantów w czasie konfliktów zbrojnych.

Jak myśli terrorysta?
Terroryści kalkulują ryzyko. Cele muszą być przede wszystkim łatwo osiągalne. Trudniej zaatakować dobrze chronioną ambasadę niż szkołę czy oczyszczalnię ścieków. Zamachy na obiekty infrastruktury krytycznej, ujęcia wody i wodociągi wcale nie należą do rzadkości. To stosunkowo atrakcyjny cel ataków z kilku powodów:

  • Stopień zabezpieczeń fizycznych nie jest wysoki. Zazwyczaj takie obiekty posiadają ogrodzenie, które stosunkowo łatwo pokonać przy użyciu zwykłej drabiny. System monitoringu i oświetlenia pozostawia wiele „martwych pól” lub, co gorsza, w ogóle go nie ma.
  • Najczęściej brak uzbrojonego personelu. Nieliczne obiekty są chronione przez Specjalistyczne Umundurowane Formacje Ochrony.
  • Niska świadomość personelu w zakresie wykrywania obserwacji obiektu. Czy pracownicy wiedzą, na co zwracać uwagę? Czy zaparkowany niedaleko budynku samochód albo „fotograf-amator” kręcący się w pobliżu wzbudzą ich podejrzenia i reakcję?
  • Łatwość zorganizowania środków i narzędzi zamachu. Nie trzeba od razu wysadzać niczego w powietrze. Bardziej prawdopodobne jest użycie broni chemicznej i skażenie wody. Można tego dokonać, wykorzystując znaczne ilości niektórych, ogólnie dostępnych substancji chemicznych. Z oczywistych względów nie zostaną one wymienione.
  • Duża efektywność ataku. Ogromna skala rażenia, czyli możliwość zatrucia dużej liczby ludzi i zwierząt na danym obszarze, skażenia gleby, czy choćby odcięcia samego mieszkańców od źródeł wody pitnej. Warto przypomnieć przypadek skażenia wody pasożytem cryptosporidium w Milwuakee, w 1993 r. Bilans ofiar śmiertelnych przekroczył 100, choć nie było to wynikiem działań terrorystycznych.

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ