Partner serwisu
21 lutego 2017

Pompa ciepła i energia z biogazu w PWiK Gliwice

Kategoria: Aktualności

Stacja Uzdatniania Wody w Gliwicach nie wymaga opalania gazem, węglem czy innym podobnym paliwem w wyniku zastosowania pompy ciepła. Z kolei biogaz powstający na Centralnej Oczyszczalni Ścieków wykorzystany jest do produkcji energii cieplnej i elektrycznej. Dzięki tym rozwiązaniom PWiK w Gliwicach nie truje smogiem.

Pompa ciepła i energia z biogazu w PWiK Gliwice

Pompy ciepła na SUW
Budynek Stacji Uzdatniania Wody w Gliwicach ogrzewany jest centralnie z własnej kotłowni wodnej pompowej, wyposażonej w pompę ciepła typu woda/woda. Do przygotowania ciepłej wody użytkowej (cwu) zabudowano w hali pompowni sieciowej pompę ciepła typu powietrze/cwu.

W przypadku pompy ciepła zainstalowanej na SUW, energia pobierana jest z przepływającej przez nią wody uzdatnionej. Na pompę kierowane jest mniej niż 10% produkowanej wody, która po oddaniu ciepła wraca z powrotem do sieci, natomiast w pompie schładza się tylko nieznacznie (spadek temperatury nie przekracza 1 stopnia C), jednak z uwagi na dużą ilość tej wody, pozyskana energia pozwala na pokrycie potrzeb ogrzewania całego budynku. Na SUW zainstalowano zestaw trzech pomp ciepła typu WPF 66 o wydajności grzewczej 198 kW, moc elektryczna jednego zestawu wynosi 22 kW, łączna moc elektryczna 3 jednostek to 66 kW.

Zestaw grzewczy składa się z:
- wymiennika ciepła źródła dolnego zabudowanego w układzie odzysku ciepła z wody wodociągowej,
- wymiennika pośredniego (parownika ) w pompie ciepła, który odbiera ciepło parowania od wody i przekazuje do wymiennika (skraplacza ) ogrzewającego wodę instalacyjną (górne źródło ciepła ) o parametrach max 60 °C,
- zbiornika buforowego o pojemności 1500 dm3 – szt. 2,
- pomp obiegowych ładujących zasobniki ciepła szt. 3 o mocy elektrycznej 0,7 kW,
- pomp obiegowych pompy ciepła (dolne źródło) szt. 3 o mocy elektrycznej 0,7 kW,
- pomp obiegowych instalacji c.o. szt. 3 o mocy elektrycznej 0,31 kW.

Temperatura wody do grzejników i nagrzewnic regulowana jest w zależności od temperatury powietrza zewnętrznego. Ciepłą wodę użytkową przygotowuje się w powietrznej pompie ciepła typ WWK 300 z zasobnikiem o pojemności 300 dm3. Zastosowana pompa pobiera ciepło z otoczenia obniżając temperaturę o 1-3 °C w pomieszczeniu, co jest korzystne dla pomieszczenia pompowni, generującego duże zyski ciepła od pracujących pomp sieciowych dużej mocy. Dzięki zastosowaniu pomp ciepła obiekty Stacji Uzdatniania nie wymagają opalania gazem, węglem czy innym podobnym paliwem, całość potrzeb pokrywana jest z nowego ekologicznego rozwiązania.

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ