Partner serwisu
20 lutego 2017

GPW: Trwa przebudowa podsystemu zaopatrzenia w wodę

Kategoria: Aktualności

Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów wkrótce sfinalizuje rozpoczętą już przebudowę podsystemu zaopatrzenia w wodę Będzina, Łaz i części Dąbrowy Górniczej.

GPW: Trwa przebudowa podsystemu zaopatrzenia w wodę

Od kilkunastu lat w tych miastach pojawiał się problem związany jest ze zmienną jakością dostarczanej wody. Teraz posiłkując się wieloma opracowaniami, koncepcjami, symulacjami, współpracując z jednostkami badawczo-rozwojowymi podjęto decyzję, aby w ciągu najbliższych czterech lat górską wodę z ujęcia na Sole w Czańcu przetłoczyć do rejonów w Zagłębiu, dotychczas zaopatrywanych z lokalnych źródeł głębinowych. Będzie to kosztowało ponad 70 mln złotych, a pierwszych efektów należy spodziewać się już w przyszłym roku. Ta operacja z jednej strony wymaga przeregulowania całego systemu, z drugiej zaś budowy kompaktowych, nowoczesnych stacji uzdatniania wody oraz symulacji zachowania się systemu.

Łukasz Czopik prezes Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów: Wspomoże nas w tym prototypowy, chyba największy w Polsce, model hydrauliczny sieci, który na razie działa w ograniczonym zakresie, ale docelowo obejmie całą sieć. Będzie on w stanie zasymulować, jak zachowa się woda w rurach, kiedy wyłączona zostanie któraś stacja czy zmniejszymy ciśnienie. Pozwoli nam to m.in. ocenić, z którego źródła taniej i szybciej będzie w danym momencie podać wodę. To naprawdę imponujące narzędzie pozwalające bardzo skutecznie, szybko i efektywnie dostosowywać naszą 900-kilometrową sieć do każdych potrzeb odbiorców. Chcemy przedstawić ten model jeszcze w 2017 roku.

Źródło i Fot.: www.gpw.katowice.pl

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ