Partner serwisu
20 lutego 2017

ZWiK Szczecin przystąpił do projektu IWAMA

Kategoria: Aktualności

Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie przystąpił do projektu IWAMA, który współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – w ramach Programu Regionu Morza Bałtyckiego INTERREG na lata 2014-2020. IWAMA ma na celu poprawę efektywności wykorzystania zasobów w gospodarce ściekowej oraz stanu gospodarki ściekowej w Regionie Morza Bałtyckiego.

ZWiK Szczecin przystąpił do projektu IWAMA

IWAMA polega na sukcesywnym podnoszeniu kwalifikacji pracowników przez znalezienie skutecznych rozwiązań w procesie oczyszczania ścieków, a także wdrożeniu inwestycji pilotażowych w zakresie efektywności energetycznej i gospodarki osadowej.

W ramach współpracy przy realizacji tego projektu do Szczecina przybyli eksperci z Estonii (Uniwersytet w Tartu), oraz Niemiec (Politechnika Berlińska), którzy uczestniczyli w seminarium szkoleniowym i warsztatach programowych. Towarzyszyli im studenci inżynierii sanitarnej i środowiskowej ze Szwecji, Niemiec, Estonii oraz Finlandii. Goście odwiedzili oczyszczalnie ścieków „Pomorzany” oraz „Zdroje”, gdzie przeprowadzili badania audytorskie. Uczestnicy projektu zapoznali się szczegółowo z obiektami, a w ramach zajęć warsztatowych dokonali poboru próbek osadu ściekowego i zainstalowali specjalistyczne urządzenia do pomiaru energii. Pobrane próbki osadu zostaną poddane szczegółowym analizom w laboratorium w Estonii, natomiast analizą danych dostarczonych przez mierniki zużycia energii zajmą się inżynierowie z Politechniki Berlińskiej.

–  ”Pomorzany”  to jedna z najlepiej zorganizowanych oczyszczalni ścieków, jakie kiedykolwiek widziałem. Jest świetnie rozplanowana i zarządzana. Stosowane w niej technologie są na najwyższym poziomie. To wręcz modelowy przykład dla innych, jak powinny funkcjonować oczyszczalnie – mówił podczas wizyty Markus Raudkivi, kierownik Instytutu Chemii Koloidalnej i Środowiskowej Uniwersytetu w Tartu.

Do wykonania audytów energetycznych i osadowych ZWiK zobowiązał się w ramach Projektu IWAMA. Mają się one przyczynić do zoptymalizowania gospodarki osadowej, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów ponoszonych na energię elektryczną. Intencją IWAMY jest poprawa stanu Morza Bałtyckiego, dzięki ścisłej współpracy między krajami leżącymi nad brzegami tego akwenu. Całkowity koszt projektu to 4,6 mln euro.

Źródło i Fot.: zwik.szczecin.pl

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ