Partner serwisu
16 grudnia 2016

GIWK ogłasza przetarg na projekt i budowę dwóch ekspozycji w ramach Gdańskiego Szlaku Wodociągowego

Kategoria: Aktualności

Dwie nowe wystawy powstaną w Gdańsku w ramach Gdańskiego Szlaku Wodociągowego, dofinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014 – 2020. Gdańszczanie skorzystają z nich w 2018 roku.

GIWK ogłasza przetarg na projekt i budowę dwóch ekspozycji w ramach Gdańskiego Szlaku Wodociągowego

Wystawy są przewidziane w dwóch zbiornikach wody pitnej – w podziemnym historycznym Zbiorniku Wody Stary Sobieski z 1911 roku oraz we współczesnej wieży ciśnień – Zbiorniku Wody Kazimierz na Wyspie Sobieszewskiej.  
 
Zbiornik Wody Stary Sobieski

Wystawa w Zbiorniku Wody Stary Sobieski będzie wykorzystywała naturalne walory i atuty obiektu, takie jak zdumiewające efekty akustyczne, specyficzna konstrukcja, przypominająca podziemny labirynt. – Celem wystawy jest pokazanie w atrakcyjny sposób historii gdańskich wodociągów – mówi Jacek Skarbek, Prezes Zarządu GIWK. – Pamiętajmy, że dla dawnych gdańszczan dbanie o czystość wody było priorytetem a przełomowa w XIX wieku inwestycja budowy infrastruktury wodnej i sanitarnej determinowała dalszy rozwój Gdańska i decydowała o obecnym jej kształcie, czego przykładem jest rozbudowa takich dzielnic jak Wrzeszcz – dodaje. Zgodnie z koncepcją, w sercu obiektu powstanie instalacja artystyczna, przypominająca fontannę. Ważnymi elementami ekspozycji będą zabytki infrastruktury drewnianej - rurociągi, studnie, datowane na XVII/XVIII wiek, a obok nich - liczne elementy epoki „przemysłowej”. Wśród prezentowanych eksponatów będzie między innymi list w butelce, odnaleziony podczas remontu Zbiornika Stara Orunia, który aktualnie jest poddawany konserwacji i odczytowi.
 
Zbiornik Wody Kazimierz

Z kolei Zbiornik Wody Kazimierz na Wyspie Sobieszewskiej zyska kolejną wystawę – tym razem na poziomie tarasu widokowego. Będzie to opowieść o historii tego miejsca oraz o jej walorach przyrodniczych. Koncepcja wystawy przewiduje między innymi aplikację poświęconą procesowi kształtowania się Wyspy Sobieszewskiej i interaktywną mapę świata prezentującą trasy migracji ptaków, które odwiedzają Ptasi Raj oraz Mewią Łachę. 

- Udostępnienie tak wyjątkowych obiektów hydrotechnicznych to dla nas bardzo ważne przedsięwzięcie. Gdańsk wielokrotnie udowadniał, że jest miastem nowoczesnym a w rozwoju techniki niejednokrotnie wyprzedzał swoją epokę. Dowodem tego jest między innymi wielki projekt wodno-ściekowy przeprowadzony przez Leopolda von Wintera w XIX wieku. Renowacja i udostępnianie zabytków hydrotechnicznych turystom i gdańszczanom jest elementem dbania o tradycję i historię oraz ważnym działaniem edukacyjnym – mówi Piotr Grzelak, zastępca Prezydenta Miasta Gdańska.

Trzy obiekty hydrotechniczne

Gdański Szlak Wodociągowy to projekt, którego celem jest udostępnienie turystyczne trzech obiektów hydrotechnicznych – dwóch zbiorników podziemnych (Zbiornik Stara Orunia z 1869 roku i Zbiornik Stary Sobieski z 1911 roku) oraz czynnego, nowego obiektu w postaci wieży ciśnień – Zbiornika Wody Kazimierz. W zbiorniku oruńskim znajduje się jedno z największych i najbardziej wartościowych przyrodniczo siedlisk nietoperzy w Polsce północnej. Występuje tu niemal pełen przekrój gatunkowy tych zwierząt, w tym nocek duży – największy polski nietoperz. Zwiedzanie wnętrza zbiornika będzie możliwe poza okresem hibernacji nietoperzy. Z kolei w Zbiorniku Stary Sobieski przewidziana jest całoroczna wystawa związana z historią gdańskich wodociągów. Trzecim elementem szlaku jest już otwarty dla zwiedzających Zbiornik Wody Kazimierz na Wyspie Sobieszewskiej. Przy każdym z obiektów zostaną zagospodarowane ścieżki spacerowe i punkty widokowe – te zadania sfinansuje Gmina Miasta Gdańsk, a zadanie zrealizuje wyłoniony w drodze przetargu wykonawca – firma Wod-Kan Grzenkowicz.
 
Całkowite koszty projektu to 8 738 279,80 zł, koszty kwalifikowalne to 4 700 520,00 zł. Przyznane dofinansowanie to 70% kosztów kwalifikowanych, czyli 3 290 364,00 zł.

źródło: inf. prasowa

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ