Partner serwisu
17 listopada 2016

Milionowe inwestycje, a woda tanieje

Kategoria: Aktualności

– Kończymy wielomilionowe unijne inwestycje i przygotowujemy się do kolejnych. A woda potanieje, pierwszy raz w nowej historii Wodociągów Kieleckich – poinformował podczas konferencji prasowej w czwartek 17 listopada prezes Wodociągów Kieleckich Henryk Milcarz.

Milionowe inwestycje, a woda tanieje

Zarząd Wodociągów Kieleckich przygotował nową taryfę, od 1 lutego 2017 roku. Przewiduje ona obniżenie ceny 1 m sześciennego wody dla gospodarstw domowych o 13 groszy (z 3,63 do 3,50 zł brutto). W sumie podstawowa stawka, czyli łącznie za 1 m sześc. wody i ścieków dla gospodarstw domowych zmniejszy się o 1 grosz (z 9,42 do 9,41 zł). Odbiór ścieków zdrożeje z 5,79 na 5,91 zł brutto. Spadnie również o 1 grosz opłata abonamentowa za gotowość do świadczenia usług.

Obniżka jest możliwa dzięki programowi oszczędnościowemu, konsekwentnie od lat realizowanemu przez Wodociągi Kieleckie.

Obecnie (na dzień 5.11.2016 r., portal cena-wody.pl) Wodociągi Kieleckie są na 351. miejscu na 934 spółki wodociągowe pod względem ceny za 1 m sześc. wody i ścieków dla gospodarstw domowych, licząc od najniższej. Cena Wodociągów Kieleckich jest aż o 20 proc. niższa od średniej krajowej i o 15,5 proc. niższa od średniej dla miast powyżej 100 tysięcy mieszkańców.

Wyniki takie spółka osiąga mimo olbrzymich kosztownych inwestycji. W listopadzie podpisano ostatnie umowy z odbiorcami w ramach unijnego projektu Kompleksowej Ochrony Wód Podziemnych Aglomeracji Kieleckiej o wartości 196 mln 770 tys. 565 zł. Oznacza to, że spełniony został jeden z podstawowych warunków stawianych przez UE – efekt ekologiczny. Podłączono do kanalizacji  budynki zamieszkałe przez 15 tysięcy osób, a do wodociągu – 1000 osób. Powstało w sumie 182 km nowej kanalizacji, 17 km nowego wodociągu, 9 km kanalizacji i 6 km wodociągu zmodernizowano, zbudowano 37 pompowni ścieków (w tym w Kielcach 47 km kanalizacji, 15 pompowni).

Równolegle prowadzony był projekt Rozwój gospodarki ściekowej w gminie Kielce i gminie Zagnańsk, którego całkowity koszt wyniósł 25,6 mln zł. Skanalizowano m.in. ul. Sandomierską i zmodernizowano oczyszczalnię ścieków w Bartkowie gm. Zagnańsk.

Wodociągi Kieleckie lada dzień złożą dokumenty w sprawie czwartego projektu unijnego, w ramach perspektywy finansowej UE na lata 2014-20. Tym razem jego wartość wyniesie ok. 80 mln zł. Projekt przewiduje budowę ok. 40 km nowej kanalizacji, głównie w gm. Masłów.
Założenia Projektu IV w Kielcach:

  • Budowa odcinków kanalizacji dł. 2,1 km na ulicach: Warszawska, Prosta, Tarnowska, Poleska, Herbska.
  • Przebudowa odcinków sieci wodociągowej w Kielcach dł. 3,7 km na ulicach: Sandomierska, Pocieszka, Wrzosowa, Gen. Maczka, Zagnańska.
  • Renowacja odcinków kanalizacji dł. 5,5 km na ulicach: Skrajna, Massalskiego, Konopnickiej, Berberysowa, Złota, Kryształowa, Zagnańska, Witosa.

 

 

Źródło i fot.: wod-kiel.com.pl

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ