Partner serwisu
06 listopada 2016

Wiceminister Gajda: aktualny stan budowy zbiornika wodnego Racibórz Dolny

Kategoria: Aktualności

Budowa zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz to jeden z głównych tematów posiedzenia Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Podczas obrad Komisji wiceminister środowiska Mariusz Gajda poinformował, że przewidywany termin zakończenia budowy zbiornika wyznaczono na drugą połowę 2019 r. Termin ten uwzględnia zerwanie umowy z dotychczasowym wykonawcą.

Wiceminister Gajda: aktualny stan budowy zbiornika wodnego Racibórz Dolny

17 października 2016 r. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach (RZGW) powiadomił o odstąpieniu od umowy z firmą Dragados na budowę suchego zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny. Wśród głównych powodów decyzji wymienione zostały opóźnienia i wzrost kosztów.

– Planowany jest rok przestoju. Ten czas potrzebny jest na spisanie prac, opracowanie precyzyjnych projektów wykonawczych oraz wybranie nowego wykonawcy. W ciągu następnych dwóch lat – od jesieni 2017 r. – będą wykonywane prace budowlane – wyjaśnił wiceminister środowiska.  

Wiceminister środowiska podkreślił też, że budowa zbiornika będzie kontynuowana zgodnie z założeniem, że będzie to zbiornik suchy.

– Musimy kontynuować budowę zbiornika suchego z uwagi na sposób finansowania. Jeżeli przekształcilibyśmy go od razu na zbiornik mokry, musielibyśmy także uzyskać wszystkie pozwolenia na nowo. To dodatkowo wstrzymałoby budowę tego zbiornika na 5-10 lat. Nie zamyka to jednak możliwości przekształcenia go w przyszłości w zbiornik mokry – powiedział Mariusz Gajda.

Źródło i Fot.: www.mos.gov.pl

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ