Partner serwisu
16 sierpnia 2016

W Karkonoszach zmodernizowano oczyszczalnię ścieków położoną 1,2 tys. metrów n.p.m.

Kategoria: Aktualności

W schronisku "Strzecha Akademicka" działa już zmodernizowana oczyszczalnia ścieków. Podczas ubiegłorocznych wakacji uszkodzeniu uległ betonowy zbiornik, a jego zawartość zaczęła się przesączać bezpośrednio do gleby. Groziło to skażeniem środowiska i zamknięciem obiektu.

W Karkonoszach zmodernizowano oczyszczalnię ścieków położoną 1,2 tys. metrów n.p.m.

– Oczyszczalnia znajduje się na obszarze chronionym w ramach Karkonoskiego Parku Narodowego oraz europejskiej sieci NATURA 2000 – mówi Aleksander Marek Skorupa, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Niebezpieczeństwo zostało zażegnane dzięki pomocy finansowej Funduszu, który wypłacił ponad 350 tys. złotych. Całkowita wartość inwestycji wyniosła ponad pół miliona złotych. Stara oczyszczalnia, wybudowana jeszcze w latach osiemdziesiątych została zniszczona m.in. przez postępującą korozję. Naprawa instalacji była dużym wyzwaniem logistycznym i technicznym. Do położonego 1,2 tys. metrów n.p.m. obiektu przewieziono na specjalnych, niskopodwoziowych platformach ważące ponad 14 ton stalowe komory. Ustawiono je przy pomocy samobieżnych dźwigów. Podczas transportu ograniczono ruch turystyczny. Od czasu tej awarii ścieki były gromadzone w studni zbiorczej, skąd szambiarka wywoziła je do oczyszczalni ścieków w Kowarach.

Obecnie oddana do użytkowania oczyszczalnia funkcjonuje już bezpiecznie. Uszkodzony zbiornik został oczyszczony i uszczelniony, a wewnątrz niego zostały umieszczone nowe, stalowe komory. Zamontowano także pompy usuwania osadów oraz dmuchawy membranowe do napowietrzania ścieków. Oczyszczone ścieki płyną teraz szczelną instalacją do kolektora kanalizacyjnego, a stamtąd do cieku wodnego na granicy KPN.

„Strzecha Akademicka” to drugie co do wielkości schronisko w polskich Karkonoszach. Rocznie gości w nim ok. 5,5 tys. turystów. Schronisko jest położone w sercu Karkonoskiego Parku Narodowego, powołanego dla ochrony najcenniejszych przyrodniczo i najpiękniejszych krajobrazowo terenów: torfowisk wysokich, zarośli kosówki, gołoborzy czy kotłów polodowcowych. Park posiada 112 km szlaków turystycznych. Przy schronisku przebiega jeden ze szlaków prowadzących z Karpacza na Śnieżkę.

 

Źródło: WFOŚiGW Wrocław

Źródło fot.: Sudeckie Hotele i Schroniska PTTK sp. z o.o.

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ