Partner serwisu
13 lipca 2016

Unijne miliony na wodę i ścieki w Toruniu

Kategoria: Aktualności

Toruńskie Wodociągi  rozpoczynają realizację kolejnego, już trzeciego etapu projektu z dofinansowaniem unijnym pod nazwą „Gospodarka wodno-ściekowa na terenie aglomeracji Toruń”.  Tym razem  w grę wchodzą zadania o łącznej wartości 114 milionów złotych netto. Tym samym łączna wartość całego projektu od początku jego realizacji przekroczy 600 milionów złotych.

Unijne miliony na wodę i ścieki w Toruniu

W pierwszych dwóch etapach chodziło przede wszystkim o budowę nowej kanalizacji, głównie na osiedlach domków jednorodzinnych. Udało się dzięki dofinansowaniu unijnemu osiągnąć w Toruniu bardzo wysoki, bo ponad 98-procentowy wskaźnik skanalizowania miasta. Dlatego też w  trzecim etapie będą realizowane głównie zadania z zakresu wymiany sieci wodociągowej i kanalizacyjnej oraz modernizacji instalacji technologicznych oczyszczalni.
I tak, największy kontrakt dotyczyć będzie renowacji podstawowego dla Torunia kolektora ściekowego, tak zwanego kolektora B, którym ścieki płyną od Rubinkowa, Skarpy, później pod Szosą Lubicką, Placem Pokoju Toruńskiego, pod ulicą Gałczyńskiego, Matejki i dalej aż do oczyszczalni ścieków.

Kolejne duże zadanie to modernizacja toruńskiej oczyszczalni oraz likwidacja osiedlowej oczyszczalni ścieków w Czerniewicach. Ponadto zaplanowano sporo wymian sieci wodociągowej i kanalizacyjnej oraz budowę nowego kanału deszczowego w ulicy Chrobrego.

Już rozpoczęto procedurę przetargową dla zadania dotyczącego likwidacji małej oczyszczalni w Czerniewicach. Podpisanie umowy z wykonawcą oraz rozpoczęcie robót powinno nastąpić już w sierpniu lub wrześniu bieżącego roku. Natomiast na początku sierpnia Toruńskie Wodociągi spodziewają się  podpisania umowy o dofinansowanie. W grę wchodzi ponad 70 milionów pomocy unijnej.

Realizacja tego etapu projektu „Gospodarka wodno-ściekowa na terenie aglomeracji Toruń” ma umocnić wysoką pozycję spółki oraz miasta nie tylko pod względem wysokich wskaźników skanalizowania i zwodociągowania, ale także pod względem nowoczesności stosowanych technologii w zakresie przesyłu i produkcji wody oraz przesyłu i oczyszczania ścieków.

 

Źródło: Toruńskie Wodociągi

Źródło fot.: 123rf.com

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ