Partner serwisu
04 lipca 2016

Szczeciński ZWiK przywraca blask przepięknym pompom

Kategoria: Ciekawostki

W bieżącym roku zakończy się remont zabytkowych, XIX-wiecznych pomp znajdujących się w śródmieściu Szczecina.  Trwa montaż odnowionej „berlinki” znajdującej się przy placu generała Władysława Andersa.

Szczeciński ZWiK przywraca blask przepięknym pompom

Naprawę wykonują pracownicy warsztatów mechanicznych spółki. Jest to możliwe dzięki porozumieniu z Biurem Miejskiego Konserwatora Zabytków. Zgodnie z nim, ZWiK otrzymuje dofinansowanie do prac remontowo-konserwatorskich historycznych pomp. W poprzednich latach odnowiono 20 pomp.  Środki przekazane przez BMKZ w roku bieżącym pozwolą na odrestaurowanie 8 ręcznych pomp wodociągowych. Oznacza, to, że wszystkie szczecińskie „berlinki” zostaną odnowione.

Podczas prac pracownicy warsztatów m.in. wymieniają mechanizmy pomp, zamawiają, niekiedy odtwarzają i montują brakujące odlewy kadłuba  -  ozdobne korony, wylewki w kształcie smoka i tablice herbowe. Elementy pomp są konserwowane i malowane.

Zabytkowe pompy są wpisane do rejestru zabytków. Powstawały i były montowane w Szczecinie w drugiej połowie XIX wieku. Pompy mają wysokość ok. 3 metrów. Ich podstawą jest kwadrat o boku długości 61 cm. Średnica trzonu urządzenia wynosi 36 cm. Obudowa wykonana jest z żeliwa, część elementów, w tym mechanizmy ze stali. Pompy są bogato zdobione. Znajduje się na nich m.in. herb miasta,  korona wieńcząca głowicę, wylewka w formie smoczej paszczy.  

 

Źródło i fot.: ZWiK Szczecin

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ