Partner serwisu
28 grudnia 2015

Gospodarkę ściekową mamy opanowaną

Kategoria: Wywiady

–  Uzyskaliśmy ponad 34 mln euro dotacji, co pozwoliło nam na wybudowanie 120 km sieci kanalizacyjnej oraz zbudowanie i modernizację trzech oczyszczalni ścieków. Generalnie, gospodarkę ściekową mamy na naszym terenie opanowaną – mówi  Marek Mielniczuk, prezes zarządu Wałbrzyskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, który z okazji jubileuszu 115-lecia utworzenia pierwszego Zakładu Wodociągowego w Wałbrzychu, opowiada także o kluczowych momentach funkcjonowania oraz o planach na przyszłość spółki.

Gospodarkę ściekową mamy opanowaną

 115 lat Wodociągów Wałbrzych i nagroda „Lidera Rozwoju Regionalnego 2015”. Macie się czym pochwalić…

    Ten jubileusz to dla nas przede wszystkim radość i satysfakcja oraz motywacja do dalszych działań. Przy okazji tego wydarzenia w sposób szczególny chciałbym podziękować swoim współpracownikom – byłym i obecnym, bez których nie bylibyśmy w miejscu, w którym teraz jesteśmy.

Pracownikom Wodociągów Wałbrzych podczas gali wręczone zostały statuetki m. in. dla najlepszego profesjonalisty oraz najbardziej zaangażowanej osoby. Jak wyglądał proces wyboru?

    Wśród pracowników przeprowadziliśmy anonimowe ankiety z czterema wybranymi kategoriami. Chcieliśmy, aby pracownicy sami wskazali, kogo spośród siebie uważają za najlepszego profesjonalistę, najbardziej zgrany zespół itd. W ten sposób doceniliśmy ich codzienną pracę.

Podczas gali przyznano również tytuł „Wałbrzyskiego Ambasadora dobrej wody z kranu”.

    Do tej pory tytuł „Wałbrzyskiego Ambasadora Wody wręczaliśmy jedynie szkołom, którym udało się wygrać nasz prestiżowy konkurs „Wodny Świat Wałbrzycha. Jednak w tym roku, z racji jubileuszu, przyznaliśmy podobny tytuł Państwowemu Powiatowemu Inspektorowi Sanitarnemu, który wraz z zespołem nas wspiera i bada wodę codziennie, wskazując, że jest ona  bezpieczna i zdatna do bezpośredniego spożycia oraz jest doskonała jakościowo. To właśnie sanepid zapewnia nas, że nie mamy się czego obawiać.

W ostatnich latach na badania, rozwój i modernizację wydali Państwo 70 mln euro. Co udało się Państwu zrobić, a co dopiero przed Wami?

    Z pomocą przyszła nam Unia Europejska. Uzyskaliśmy ponad 34 mln złotych dotacji, co pozwoliło nam na wybudowanie 120 km sieci kanalizacyjnej oraz modernizację trzech oczyszczalni ścieków. Generalnie, gospodarkę ściekową mamy na naszym terenie opanowaną. Postały nam jeszcze działania związane z modernizacją urządzeń i sieci wodociągowych, aby cały czas podnosić jakość świadczonych przez nas usług. Obecnie przeprowadzamy kampanię „Przyłącz się”, która ma nakłonić mieszkańców do podłączania się do zbiorczych systemów kanalizacyjnych. Prócz tego produkujemy energię elektryczną z biogazu, ponieważ dziś pokrywamy 45% zapotrzebowania własnego. Pracujemy nad budową farm fotowoltaicznych i finalnie chcemy pokryć 100% zapotrzebowania na energię w oczyszczalni.

115 lat to zacny jubileusz. Jakie kluczowe wydarzenia doprowadziły Wodociągi Wałbrzych do tego momentu?

      Na pewno trzeba wspomnieć odważaną decyzję władz Wałbrzycha w 1900 roku, o zbudowaniu zakładu wodociągów w dolinie rzeki Bóbr, w miejscowości Marciszów. Do dziś cały Wałbrzych zasilany jest w wodę z tego ujęcia. Kolejnym etapem było przejęcie wodociągów po II Wojnie Światowej – dynamiczny rozwój i wprowadzanie nowych technologii. Był to bardzo trudny teren, wymagający ogromnego zaangażowania pracowników. Jednak udało się, a od czasu zakończenia wojny dokonano wielu inwestycji, które poprawiły warunki zaopatrzenia w wodę oraz odprowadzania ścieków.

     Kolejnym kluczowym etapem było wstąpienie do Unii Europejskiej i możliwości pozyskiwania funduszy, co napędziło koniunkturę regionalną, a nam pozwoliło się rozwinąć i inwestować.

Podjęliście wyzwanie i w przyszłym roku będziecie organizatorami Ogólnopolskiej Spartakiady Pracowników Wodociągów i Kanalizacji im. Tadeusza Jakubowskiego.

     Tak, jesteśmy bardzo zadowoleni z tego wyzwania, jakie przed nami stoi i już dziś serdecznie zapraszamy do Wałbrzycha. Postaramy się trzymać poziom!

 

Rozmawiała Sabina Szewczyk-Wajda

Fot.: www.woda.walbrzych.pl

 

 

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ